אליינמנט כעקרון הוליסטי (Alignment- A Holistic Principle)

מאת: איל שפרוני

תרגום מאנגלית: ליאת רייכמן

מילים אשר נותרו בשפת המקור במאמר זה הינן: אליינמנט, אסאנה,  mindו- . Self

ניתן לומר כי 'אליינמנט' 'ואיינגאר יוגה' מהווים כמעט ביטויים נרדפים זה לזה, 'אליינמנט' הוא ככל הנראה סימן ההיכר הבולט ביותר של 'איינגאר יוגה'. עקרונות האליינמנט קשורים בקשר הדוק לעקרונות כמו: איזון, סימטריה, דיוק והרמוניה המהווים אבני פינה בתרגול היוגה.

כחלק מההכנות למבחן ההסמכה האחרון שלי (Senior Intermediate 3), גורוג'י, ב.ק.ס איינגאר, ביקש לשלוח לו תמונות שלי מבצע את האסאנות הנדרשות בסילבוס הבחינה. בשלב מאוחר יותר, עם הגעתי לפונה שבהודו נפגשתי עם גורוג'י במטרה לקבל את הערותיו בנוגע לאופן ביצוע האסאנות שלי. גורוג'י עבר על התמונות ושרטט עליהן קווים ישרים, זאת במטרה להצביע על אזורים בהם הגוף סטה מהאליינמנט המדויק של האסאנה. בעודו משרטט על גבי התמונות הבחנתי כי מעבר להתייחסויות לקווים הישרים, על פיהם איברי הגוף שלי היו אמורים להתיישר, עיניו תרו אחרי משהו אחר, גורוג'י תר אחרי חן, יופי ואלגנטיות בביצוע האסאנה. עיניו המתבוננות ניסו להסיק בנוגע למצב המנטאלי שמעבר להופעה החיצונית של מתיחת איברי גופי, הוא דרש לראות הרמוניה שמשתקפת בביצוע כל אחת מהאסאנות. ניתן לומר כי התבוננותו העמיקה הרבה מעבר למנח הפיזי, הוא ככל הנראה חיפש את ביטויו של העצמיSelf) ) בביצוע האסאנה.  חוויה זו היוותה עבורי שיעור משמעותי והותירה אותי עם 'שיעורי-בית' לשנים הקרובות, חזרתי שוב ושוב אל אותן האסאנות בניסיון לשפר את ביטוי ה-Self בתוכן ולבצע אותן באופן שלם ואלגנטי יותר. ניכר היה כי עבור גורוג'י 'אליינמנט' אינו רק שרטוט קווים או קונספט לארגון הגוף אלא צורת התבוננות מעמיקה יותר.

בשנת 1982 התראיין איינגאר והסביר כיצד בעזרת צפייה בתרגול שלו עצמו ובתרגולם של אחרים התגבשה אצלו ההבנה בנוגע לחשיבות האליינמנט [1]. "רק ברגע בו הקמתי את מרכז היוגה בפונה [2] הכתה בי ההבנה כי האליינמנט הוא הדבר החשוב ביותר. יוגה היא אליינמנט". באותו הראיון הרחיב איינגאר את מושג האליינמנט מעבר לגוף הפיזי באומרו את הדברים הבאים:

"מאוחר יותר, בעזרת האליינמנט שלד-שריר של הגוף התחלתי ליישר (to align) את ה-mind האינטליגנציה והתודעה שלי, האליינמנט איפשר לי להתבונן פנימה. המסגרות וההבחנות החדשות הללו לטכניקת הלימוד עודדו אותי להשקיע את כלל הכלים של ה- Self לכיבוש עצמי של הגוף על גבולותיו, זאת בכדי שהתודעה וה- Selfיזכו לרוגע ושלווה (as citta prasdana and atma prasdana)".

Citta ניתן לתרגם לתודעה. Atma מתורגמת ל- Self (ה- S הגדולה מצביעה על הכוונה לעצמי האמיתי והאין סופי, זאת בניגוד לרעיון הגשמי של 'עצמי' חולף). Prasdana כוונתה טיפוח של מזג שליו ורגוע.

מכאן נובע כי citta prasdana משמעו נטייה כלפי הטוב, השלו וכלפי החסד השמיימי. See: Yoga Sutras I.33)).

 

איינגאר הסביר אליינמנט באופן הבא [3]: "כאשר אני מדבר על אליינמנט כוונתי היא כי עלינו לאזן את האנרגיה והאינטליגנציה באופן שוויני לאורכו ולרוחבו של הגוף, זאת במטרה שכוח החיים ישמר לנצח עז ורענן, על ידי תרגול אסאנות נוכל להגיע לכך. אנו חייבים להתפתח באמצעות אליינמנט כדי להאיר את האינטליגנציה בכל אחת מן האסאנות, כל אסאנה טומנת בחובה אלומת אור שונה וייחודית של מודעות ותשומת לב אל עבר האינטליגנציה".

 

בספרו Yoga Wisdom and Practice  איינגאר אומר " אליינמנט עבורי היא התפלגות שווה של אנרגיה וזרימה חופשית של אינטליגנציה בשכבות וגבולות הגוף בכל אחת מן האסאנות אליינמנט. המודעות צריכה להתפשט באופן אחיד בכל הגוף ולהשתקף החוצה דרך הפנים או הפרופיל של האסאנה. אליינמנט משמעו לייצר איזון בין זרימת האנרגיה לבין האינטליגנציה, זאת בכדי לחבר בין הגוף ל-mind " ((P.32

איינגאר ממשיך ומסביר "איננו מסגלים את הגוף אלא את המודעות, ברגע שהמודעות נכנסת לפעולה,  הגוף מוצא את האליינמנט המדויק ומתכוונן נכונה: כשם שמים מתאזנים תמיד, כך גם המודעות תמצא את איזון". (p. 185)

 

בכדי לענות על השאלה כיצד התפתח הרעיון של אליינמנט, איינגאר אמר: "כולכם אומרים ששיטת איינגאר משמע אליינמנט", אך אז הוא הוסיף "אתם מדברים על הביטוי ‘body alignment’ אך עבורי אליינמנט הוא משהו אחר" [4]. איינגאר הסביר כי עבורו אליינמנט זה כאשר ה-mind הפנימי מתפשט באופן שווה לאורכו ולרוחבו של הגוף ואף מוצא את דרכו לחלקים העמוקים ביותר. "האליינמנט הפיזי הוביל אותי אל עבר האליינמנט הנפשי, עצם העובדה כי ה-mind לכוד בתוך מעטפת הגוף לימד אותי  להתנסות במרחבי התודעה."

"ישנם כמה סוגים של אליינמנט. אליינמנט  פיזי, אליינמנט שרירי, אליינמנט של מערכת העצבים, אליינמנט של סיבים וגידים, כל אלו מתווספים לאליינמנט של האינטליגנציה, התודעה וה- [5] Self.

איינגאר ראה את המושג 'אליינמנט' בבסיס המסורת של תרגול היוגה"[6]:.

"אני (איינגאר) לא המצאתי את המילה אליינמנט, זה היה האדון קרישנה, אדון היוגה, אשר השתמש במילה אליינמנט בפסוק 6.13 של הבהגווד גיטה… האדון קרישנה שרטט קווים אנכיים על הגוף הפיזי במטרה להציג בכל אסאנה, או בתנוחת ישיבה שנועדה למדיטציה, את כתר הראש,  באר הגרון והפירנאום שדרכם עוברים הקווים האנכיים. שלווה לא יכולה להתרחש מבלי שימוש בטכניקות של אליינמנט בגוף הפיזי, בחושים, ב- mind באינטליגנציה וב- Self. ניתן לשכלל יכולת זו על ידי אומנות הכיוונון וההסתגלות (adjustment) בתרגול אסאנות, שהופך לתרגול שמטפח את הטוב".

לכן, כאשר איינגאר אומר "יישרו את מרכיבי הגוף מהעור ועד ה- Self הוא מתייחס לכל חמשת מעטפות העצמי (ה-kosas). המונח 'גוף' בהקשר זה אינו מתייחס לגוף הפיזי בלבד אלא לכל שכבות המבנה הפסיכוסומטי. בעזרת העקרון של אליינמנט אנו יכולים לזקק את ההוויה שלנו, להתחיל במה שידוע לנו ה- anamayakosa (הגוף האנטומי), משם להמשיך בעדינות אל הפחות מוכר pranamaykosa (הגוף האורגני) ומשם אל הנסתר מפנינו anandamayakosa  (האושר העילאי בתוך הגוף). על ידי תהליך זה אנו חודרים עמוק יותר לתוכנו ומתמירים את כל אישיותנו  כך שלבסוף: "אליינמנט בגוף, בנפש וב- mind מוביל להארה." [7]

בספרו 'אור על החיים' כתב איינגאר: "בזמן ביצוע אסאנה עלייך להתיישר (align) ולייצר הרמוניה בין הגוף הפיזי לכלל השכבות העדינות ביותר של רגשות, מצב מנטלי וגוף רוחני. זוהי אינטגרציה הלכה למעשה."  (p. 27) ישנם שני מונחים חשובים שבהם איינגאר משתמש: הרמוניה ואינטגרציה. כאשר האליינמנט מושלם משיגים הרמוניה בין החוץ לפנים, ומיישרים  ( align) את עצמנו מול ה-prakriti  (הטבע החומרי).

מתוך הבנה זו, מה יכולה להיות המשמעות של עקרון האליינמנט בכל מעטפת ומעטפת (kosa)?

בהתייחס ל-) anamayakosaהגוף האנטומי) אלינמנט פירושו משמע ליישר את כלל איברי הגוף ומפרקיו עד שהגוף כולו מיושר ביחס לכוח הכבידה. תרגול באופן זה מאפשר למתרגל לשהות בתנוחה במאמץ מינימאלי מבלי לשחוק את המפרקים, השרירים, הרצועות והגידים.

בהתייחס ל-) pranamayakosaהגוף האורגני) ניתן להסיק על הומואוסטזה (שיווי משקל פנימי במערכת). יישור הגוף הפיזי שומר על הצורה והמקומות הטבעיים של האיברים הפנימיים, דבר המאפשר לפראנה (אנרגיה) להתפשט באופן שווה בגוף. יישור זה משפר את אספקת הדם ותפקוד מערכת העצבים בכל הקשור לאיברים פנימיים, ולכן,  ממריץ ומשפר את תפקודם. על כן, אליינמנט מדויק מאפשר לגוף האורגני לשמר את שיווי המשקל הפנימי שלו (הומואוסטזה), דהיינו, לשמר על מרחב פנימי מאוזן בתוך סביבה חיצונית משתנה.

בהתייחס ל manomayakos(הגוף המנטלי) ניתן להתייחס לאיזון. כאשר השכבות הפיזיות והאורגניות באליינמנט מדויק ה-mind  יכול לפעפע באופן שווה דרך הגוף, מהליבה ועד העור. כאשר ה- mind  מתפשט באופן שווה ומאוזן, הוא אינו מוטה או תקוע: הזרימה החופשית שלו מאפשרת הכלה של מכאובים ורגשות לא נעימים. איזון, משמעו היכולת לשמור על mind  שליו על אף ההמולה של הסביבה החיצונית. mind מאוזן מתפקד ביעילות מבלי להיות מוסח על ידי תגובות של אנשים אחרים, ומבלי להיות מוסח על ידי רגשות שליליים בתוכנו.

בהתייחס לvijnanamayakosa (הגוף האינטלקטואלי) הדגש הינו ביכולת לשמור על ראייה נכונה – זו התרופה למכשול של brhanti darshana (לחיות תחת אשליה, לטעות בתפיסה. ראה: Yoga Sutra I.30). איזון ויישור של ה- mind מאפשר בהירות אינטלקטואלית. אלומות האור של האינטליגנציה יוכלו להקרין בחופשיות ועל ידי כך אנו משיגים בהירות של ןיכולת לקבל את המציאות כפי שהיא ולהגיב באופן הולם בכל סיטואציה ונסיבות.

ב anandamayakosa-(האושר העילאי בתוך הגוף) אלינמנט היא יישור הרצון האישי שלנו אל מול הרצון הקוסמי, או רצון האל. יש לנו הרבה רצונות ותשוקות אשר לוקחות אותנו בנתיבים מגוונים בחיינו, אך על מנת למצוא שלום ואושר (ananda) אנו חייבים ליישר את הרצון האינדיבידואלי שלנו עם סדר הדברים העולמי ועם העצמי האמיתי שלנו.

כאשר כל השכבות של המערכת שלנו מיושרות באופן הזה, אנו יכולים לחוות אינטגרציה ולשכון באופן הרמוני ועמוק בתוך האני האמיתי שלנו  כאשר הוא עטוף במעטפותיו.

[1] Astadala Yoga Mala, Vol. 4, p. 84, reprinted in: Yoga Wisdom and Practice, p.28-29)

[2] 1975 – when he established his Institute – RIMYI

[3]  Astadala Yoga Mala, Vol. 6 p. 209-210

[4] Yoga Rahasya Vol. 24, No. 4; 2017[i]

[5] Astadala Yoga Mala, Vol. 6, p. 209-210

[6] Astadala Yoga Mala, Vol. 8, p. 159

[7] Astadala Yoga Mala, Vol. 6, p. 41

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *