ארבע שנים למות איינגאר

אתמול (20.8.2018) נערך במרכז של איינגאר בפונה (RIMYI) טקס מרגש לציון יום השנה הרביעי לפטירתו של ב.ק.ס איינגאר.
את הטקס הנחתה רג'ווי מהטה – מורה בכירה שאף לימדה בארץ כמה פעמים. על הבמה ישבו חמישה תלמידים ותיקים ומסורים של איינגאר שמייצגים חמישה עשורים בחיי ההוראה שלו, החל משנות השישים ועד ימנו (למי שמכיר להלן פירוט: נוואז – שנות ה-60; בירג'ו מהטה – שנות ה-70; פיירוז – שנות ה-80; זובין – שנות ה-90 וראיה שנות ה-2000).
כל אחד מהם סיפר באופן חי ומרגש על דרכו ביוגה, על המפגש שלו עם איינגאר, על מפגשים לא פורמליים, מעבר לשיעורים ועל היבטים שונים באישיותו.
בסה"כ אנחנו הצופים, קיבלנו תמונה מעניינת על האישיות של איינגאר. מה שהרשים אותי במיוחד זה האהבה שכל הדוברים ביטאו כלפיו. כולם סיפרו כיצד הוא אימץ אותם באופן אישי כמו אבא, תמך ועזר. הם הדגישו את היחס האישי, האכפתיות והחמלה שאיינגאר הפגין בעשורים אלו כלפי תלמידיו.
באופן אישי, אני, שהתחלתי להגיע לפונה החל משנות ה-90 (פעם ראשונה הייתה לפני 30 שנה, ב-1988, אבל אז הייתי רק שבועיים והייתי די בהלם, אז לא קלטתי הרבה…) – לא זכיתי הרבה לראות את הצדדים האלו של איינגאר. ראיתי אותו יותר כמורה תובעני וזועם, שדורש ומוציא מתלמידיו את המקסימום. אמנם, היו רגעי חסד, במפגשים בספרייה שבהם הוא היה נינוח וידידיותי, אבל בסה"כ אצלי הוא תמיד עורר יראה ולא הגעתי ליחסי קרבה כאלו שבוטאו ע"י הדוברים – לכן היה מעניין ומאלף לשמוע על הצדדים האלו, הפחות מוכרים אולי לתלמידים הצעירים יותר, של האישיות רבת הפנים של הגורו שלנו.
לאחר קטע זה, נשאו דברים גם גיטה איינגאר (הבת) ופרשנט איינגאר (הבן) – הם העבירו מסר שבו ביקשו מאתנו להמשיך את דרכו של אביהם, להיות נאמנים ללימוד שהוא הוריש לנו ולהמשיך כמורים, להפיץ את המסר החשוב הזה.
גיטה הביאה תקווה שהמסורת הזו תימשך ואמרה שהיא מאמינה שזה יכול לחולל שינוי חיובי גדול.
פרשנט אמר שאנחנו לא צריכים להסתכל על מה שאיינגאר (האב, הגורו) עשה, מבחוץ, אלא על העבודה הפנימית שהוא עשה. איינגאר תמיד אמר שכאשר הוא מתרגל הוא פילוסוף, כאשר הוא מלמד הוא מדען וכאשר הוא מדגים הוא אמן. פרשנט אמר שאנחנו צריכים ללמוד את הצד הפילוסופי ולא להסתכל רק על ההדגמות שלו של התנוחות. עלינו להיות תלמידים של יוגה ולא followers של הגורו. הגורו לא חשוב אלא הנושא. אנחנו צריכים ללמוד את הנושא לעומק, אז נבין מה איינגאר עשה בתוכו ומהן התובנות אליהן הוא הגיע.
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *