הגישה שלנו לתשלום על שעורי יוגה

כשעוסקים בתשלום על שעורי יוגה, צריך להתייחס לנושא במסגרת של גישה יוגית. יוגה היא לא רק תרבות גוף אלא פילוסופיה ואורח חיים שמקיף את כל היבטי החיים, ובפרט את יחסנו לכסף. כסף וההזדקקות שלנו לו הוא נושא מרכזי משום שהוא מהווה מושא מרכזי של היצמדות. לא נעמיק בנושא זה במסגרת זו, אך נצביע רק על כך שכסף יכול לעורר אצלנו דברים רבים. הוא יכול לבטא את הצורך שלנו בביטחון; אנו חשים שאם נצבור הרבה ממנו נהיה מוגנים ובטוחים בעתיד (אשליה גדולה!). כסף מייצג גם את הצורך שלנו בכוח ובשליטה. די ברמזים אלו כדי לשכנע שיש כאן נושא מעניין להתבוננות וללימוד עצמי.

כאשר אתם מרגישים את התרומה של היוגה לחייכם, היינו רוצים שתתייחסו לתשלום כהתחייבות הדדית ואחריות הדדית. מצדכם התשלום מבטא את הגישה הבאה: "אני מרוצה מהלימודים במרכז ורוצה שהמרכז ימשיך לפעול ושהמורים יוכלו להקדיש את עצמם ללימוד ולהוראה של יוגה, לכן אני מרגיש מחויבות לקיים את המרכז. התשלום שלי מבטא נתינה למען המשך הקיום של המרכז".

מצידנו (המורים): "אני מחויב ללמד יוגה מתוך כבוד ואחריות לתלמידים. אקדיש את זמני לתרגול ולימוד של יוגה, להשתלמות בסדנאות יוגה ולשיפור רמת ההוראה שלי. היוגה היא דרכי ומקור הכנסתי. הייתי רוצה שאוכל לחיות בצניעות אך בכבוד מהוראת יוגה כדי שאוכל להמשיך להתקדם בדרך זו ולחלוק את הידע שלי עם כל מי שמעוניין בכך".

קביעות, התמדה והתמסרות חשובים להתקדמות ביוגה, לכן אנו מבקשים שבמידת האפשר תרכשו כרטיסייה שנתית, זהו מסר חשוב לעצמכם: 'אני מתחייב להתמיד בלימוד בתקופה הקרובה וסומך על צוות המורים של המרכז שימשיך ללמד ברמה הגבוהה ביותר'. מחויבות כזו תורמת ללימוד רציני ונותנת לנו, המורים את התמיכה לה אנו זקוקים. אנו מבקשים גם שתשתדלו לבוא באופן קבוע לקבוצות שאליהם אתם רשומים. אם במקרים יוצאי דופן אין לכם אפשרות להגיע באותו מועד, תוכלו כמובן לבוא לשיעור במועד אחר, אך השתדלו לבסס סדר שבועי קבוע שבו כלולים שיעורי היוגה.

חשוב לציין שאנחנו לא רוצים שהעניין הכספי יהיה מכשלה עבור מישהו וימנע ממנו מלזכות בידע היקר ובמתנה הנפלאה של היוגה. לכן תלמידים שמתקשים לשלם את התעריפים שקבענו מוזמנים לפנות אלינו ולקבל הנחה. יש תלמידים במרכז שבאופן זמני או קבוע מקבלים הנחה.

יש מסורות רוחניות שבהן לא נקבע כל תעריף על הענקה של ידע רוחני (זה נקרא בסנסקריט דאנה – או נתינה). דאנה איננה תרומה, אלא ביטוי של אחריות הדדית ושל ההכרה בערך של הידע הרוחני ורצון לתמוך במורה שיכול להעניק את הידע הזה. במסורת שלנו אנו נוהגים לפי ההנחיות של מייסד הדרך. איינגאר מעולם לא נתן הנחיות על תמחור שעורי יוגה והשאיר לכל מורה לקבוע בעצמו את תעריפי ההוראה שלו. ההנחיה היחידה שלו למורים שמלמדים בשיטתו היא: "ודאו תמיד שאתם נותנים יותר ממה שאתם גובים". במרכז שלנו אנחנו משתדלים ליישם מדיניות זו.

חשוב לנו שתבינו את רוח הדברים ותראו בתשלום גם נתינה למען מטרה שהיא חשובה לכם ולנו. כאמור, לא נמנע מאף אחד ללמוד יוגה בגלל מגבלה כספית.

בתודה והערכה מצוות המורים!

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *