הנחיות לתרגול אישי

התרגול האישי הוא החלק החשוב של היוגה. בשיעורים לומדים דברים חדשים, אבל התרגול האישי הוא לוז היוגה! לכן אני ממליץ בחום להתרגל לתרגל בבית, לבד. אפשר להתחיל בפעם בשבוע חצי שעה, אח"כ להעלות לפעמיים בשבוע ובהמשך להתרגל לתרגל על בסיס יומי (6 או 7 פעמים בשבוע), אפילו 20 דקות כל יום. אל תתנו למחשבה שהתרגול גוזל זמן להלחיץ אותכם, קחו את זה בקלילות ותראו שהפירות לא יאחרו לבוא ושהזמן שתשקיעו בתרגול ישתלם בגדול!

להלן כמה הנחיות לתרגול:

  • חיוני לשמור מרווח של ארבע שעות לפחות בין ארוחה לתחילת התרגול. אפשר לשתות משהו קל עד חצי שעה לפני התרגול. למה זה חשוב? אפשר לשתות מים לפני התרגול או אחריו, אך אין זה מומלץ לשתות במהלך התרגול (זה ממלא את הבטן ומקשה על התנועה).
  • אין להתחיל לתרגל כאשר עייפים מאוד, או אחרי שהייה בשמש חזקה. כן, אין לתרגל מיד אחרי פעילות פיזית מאומצת כמו ריצה, התעמלות, רכיבה על אופניים או שחייה. יש להשאיר שהות שמספיקה לשם מנוחה והתאוששות. במקרים כאלו אפשר לתרגל תנוחות משקמות (עם תמיכה).
  • יש ללבוש בגדים מתאימים שיאפשרו תנועה חופשית ויאפשרו לראות את חלקי הגוף כמו ברכיים ומרפקים.
  • אין לתרגל כאשר יש חום או מחלה אקוטית, במקרים כאלו יש לנוח עד שהגוף יתחזק.
  • אין לעצור את הנשימה בזמן התרגול, אלא יש לנשום רגיל, נשימה זורמת דרך הנחיריים (שאיפה ונשיפה). התרכזו יותר בביצוע התנוחה הנכונה מאשר בנשימה. השימוש המיוחד בנשימה נעשה רק אחרי שהתלמיד מכיר את האסנה היטב. אם האסנה נכונה, הנשימה תנוע בצורה טובה.
  • מומלץ למצוא פינה קבועה ושקטה לתרגול ושם לתרגל כל יום בזמן קבוע. זה יכול להיות בבוקר, בערב, או בכל שעה מתאימה אחרת (בתנאי שעבר מספיק זמן מהארוחה).
  • נשים בתקופת מחזור, צריכות לתרגל תנוחות משקיטות ולהימנע מתנוחות שיוצרות חום או מכאלו שעלולות לעצור את הזרימה הטבעית של ימי המחזור. להנחיות מפורטות יש להיוועץ במורה.
  • אל תוותרו על תרגול של תנוחות הפוכות. הערך של תנוחות אלו לא יסולא בפז: הן מבקרות את חילוף החומרים, מאזנות את לחץ הדם, שומרות על רמת נאותה של גלוקוז ועל איזון כימי של מערכות הגוף. הן מביאות לאיזון רגשי, מעוררות, מרגיעות ומרעננות את המוח והמיינד. תרגלו תנוחות אלו כל יום (פרט לנשים בימי המחזור). אם זמנכם קצר, תרגלו לפחות 5-66 דקות סרוונגאסנה (עמידת כתפיים) ו- 2-33 דקות האלאסנה (מחרשה), ואז נוחו כמה דקות בשאוואסנה.
  • בזמן התרגול, השתדלו להתנתק מהטלפון הנייד ומכל הסחת דעת אחרת – הכל יכול לחכות עד לסוף התרגול… היו מרוכזים בתרגול במשך הזמן שקבעתם לעצמכם – הרווח שלכם יהיה גדול בהרבה מהפסד הזמינות (הזמני).

* אם אתם אוכלים לפני תרגול אתם נעשים כבדים ומוגבלים בביצוע התנוחות. שנית, ואולי חשוב יותר, הפעילות הפיזית דורשת את כל האנרגיה שלכם ולכן הגוף באופן אוטומטי מפסיק את פעולת העיכול כדי להפנות את האנרגיה לשרירים. זה כמובן פוגע בעיכול.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *