הרהורים על קרייה יוגה

From Wikipedia:

  • Tapas: austerity and associated observances for body discipline and thereby mental control.
  • Svādhyāya: study of the Vedic scriptures to know about God and the soul, which leads to introspection on a greater awakening to the soul and God within, which literally means "one's own reading" and "self-study"
  • Ishvarapranidhana: dedicating all of one's efforts to God or surrender to God.

Praṇidhāna is used to mean a range of senses including, "laying on, fixing, applying, attention (paid to), meditation, desire, prayer."[6]In context of Patanjali's Eight-Limbed Yoga, the word Īśvarapraṇidhāna means committing what one does to a Lord

פטנג'לי כותב בתחילת פרק 2 – הפרק על התרגול (סדהנה פאדה): "טאפס, סוואדיהיה, אישוורה פראנדיהנה הם קרייה יוגה".

טאפס מתורגם לרב כסיגוף ומשמעת של תרגול גופני ומנטלי, סוואדיהיה היא לימוד של כתבי הקודש כדי לדעת על מהות העצמי. מילולית פירוש המילה הוא לימוד-עצמי. אישוורה פראנידהנה פירושו להקדיש לאל את כל מאמצינו ופעולותינו, להתמסר לו באופן מלא.

בתרגום חופשי יותר נוכל להתייחס לשלושת הנדבכים האלו כאל: מאמץ, חקירה והתמסרות. אלו הם עמודי התווך של הדרך היוגית (ושל כל דרך רוחנית).

כדי שנתקדם צריך להשקיע אנרגיה, צריך להיות מאמץ, בדרך היוגית אנחנו הולכים במידה רבה נגד הזרם, נגד הנטייה לנוע בעקבות החושים ולרדוף אחרי הנאות החיים החולפים, נגד הנטייה להתמכר לצרכנות ולתשוקות – כל זה מחייב משמעת ומאמץ – זהו מרכיב הטאפס – נחישות לדבוק בתרגול ובדרך.

אבל המאמץ צריך להיות נכון, בכיוון הנכון ובמידה הנכונה ובשביל זה יש צורך בבחינה, בחקירה ובלימוד – לימוד של הטבע שלנו, של המקומות שמהם אנחנו פועלים, של הדברים שבהם אנו אוחזים, הצמתים בהם אנחנו תקועים – כל אלו מחייבים התבוננות וחקירה וזה מרכיב הסוואדיהיה. לימוד עצמי ולימוד כתבי היוגה כדי לשקף את טבע הדברים ואת טבע האדם כפי שמתואר ע"י הפילוסופיה של היוגה.

מעבר לזה יש צורך באמון והתמסרות. מהי התמסרות? התמסרות היא פעולה ללא חשבון, פעולה שלא נעשית מתוך מחשבה על רווח או על הישג. פעולה בלב שלם, פעולה שנעשית מתוך אהבה ולא על מנת להאדיר את האגו. כאשר אנחנו מתמסרים לדרך אנחנו מוכנים ללכת בה בשביל עצם ההליכה ולא למען פירות מוחשיים וחומריים. זהו מרכיב האישוורה פראנידהנה.

החיים של בני האנוש מורכבים מעבודה, לימוד ואהבה – שלושת המרכיבים יהפכו ליוגה, לקרייה יוגה כאשר העבודה נעשית מתוך תודעה של שירות, הלימוד נעשה לשם חקירה פנימית והאהבה היא פתיחת הלב לכל היצורים החיים בלי חשבון של רווח והפסד.

כאשר העבודה הופכת לשירות לא אנוכי, הלימוד נעשה למען השחרור והאהבה היא בלתי מותנית, אז אנחנו הופכים ליוגים!

ישנה אמרה כזו: "היוגה עוזרת לנו לרפא את מה שניתן לריפוי, לשאת את מה שלא ניתן לריפוי ולהבחין בין השניים".

לרפא את מה שניתן לריפוי באמצעות טאפס; לשאת את מה שלא ניתן לריפוי זה אישוורה פראנידהנה; החוכמה להבחין בין השניים נרכשת ע"י סוואדיהיה.

 

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *