השימוש בעזרים (פרופס) בשיטת איינגאר

מאת: איל שפרוני

יוגהצ'אריה ב.ק.ס. איינגאר פיתח עזרים רבים המסייעים למתרגל היוגה. לעזרים יש שימושים רבים ומגוונים, שנחלקים לסוגים שונים. כולנו יודעים שמשתמשים בעזרים כאשר אי אפשר לבצע תנוחה בלעדיהם. למשל, מתרגלים שלא מגיעים לבהונות הרגליים בסופטה פדנגושטאסנה משתמשים בחגורה כדי "להאריך" את הידיים כך שיוכלו "לאחוז" את הרגל. שימוש כזה נפוץ במסגרת של יוגה טיפולית. אנשים רבים שסובלים מבעיות גב, מארתריטיס (arthritis), לחץ דם גבוה, בעיות לב וכו' משתמשים בעזרים כאמצעי ריפוי חיוני.

אולם השימוש בעזרים אינו מוגבל לכך, מתרגלים בריאים וחסונים משתמשים בעזרים כדי להעמיק את התרגול שלהם. בתחילת דרכנו כולנו התחלנו את תרגול האסנות מהגוף הגס ונטינו להשתמש בעיקר בכוח שרירי. ביצוע כזה של אסנות אינו מעודן ואינו מופנם והוא גם יוצר עייפות. עם ההתקדמות, המתרגל צריך לפתח רגישות כך שיוכל לחוש את האסנה באמצעות העור ושאר החושים. עזרים יכולים להיות אמצעי חשוב לכך. שימוש כזה בעזרים הוא לימודי – משתמשים באמצעי חיצוני (כמו קובייה, חגורה, קיר) כדי ללמוד משהו על ביצוע התנוחה – כדי לעורר את המודעות לפעולה מסוימת שצריך לבצע בתנוחה. שימוש כזה מלמד את המתרגל להביא את המודעות לאזור מסוים כדי להפעיל אותו בצורה מיטבית; כדי ליצור יותר איזון, נינוחות יציבות וכו' באסנה. שימוש כזה לא נעשה בגלל שלא ניתן לבצע את התנוחה ללא העזר (הפרופ), אלא כדי לשפר ולהעמיק את הבנת האסנה. לרב, בשימוש זה נתרגל את האסנה עם ובלי העזר כדי ללמוד את ההבדלים וכדי להטמיע את הלימוד כך שנוכל ליישמו גם כאשר מבצעים את התנוחה ללא העזר.

ברבעון יוגה ראהסיה שיצא בסמוך ליום הולדתו ה-85 של ב.ק.ס. איינגאר, (Yoga Rahasya, Vol 11, No. 1 2004) מתוארים השימושים הבאים בעזרים:

o עזרים כקביים – שימוש בעזרים ביוגה טיפולית כדי לאפשר לפציינטים הסובלים ממחלות שונות לתרגל אסנות קלסיות

o עזרים כדי להתגבר על פחד – למשל, שימוש בקיר, ואף בבולסטר שנשען על הקיר כדי ללמוד לבצע אדהו מוקה ורקשאסנה (עמידת ידיים) או שירשאסנה (עמידת ראש). זה מאפשר להתגבר על הפחד הראשוני הכרוך בביצוע תנוחות אלו באמצע החדר

o עזרים כדי להשיג יציבות פיזית ומנטלית – למשל, קשת של ויפריטה דנדאסנה מאפשרת לשהות בתנוחה קשה זו עשר דקות או יותר ללא מאמץ וכך להשיג יציבות
o עזרים כמסייעים ליצור ענווה
o עזרים כדי להשקיט את המוח ולהפוך אותו למושא התבוננות
o עזרים כדי ליצור תחושת קלות
o עזרים כדי לפתח רגישות
o עזרים כדי לכוונן את הפראנות במערכת שלנו

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *