טענו עצמכם בשאוואסנה

לעולם אל תוותרו על שאוואסנה אפילו אם אתם מאד עסוקים וממהרים לענייני היומיום שלכם, השאירו לפחות 5 דקות לתנוחה החשובה הזאת. אלו דקות יקרות ביותר!

בשאוואסנה אתם מתנתקים לגמרי מפעילויות היומיום, מהדאגות ומהמחויבויות. המצב המנטלי משתנה והנכם כמו מרחפים במימד אחר, זוכים לחיבוק של אמא אדמה והטבע ונהנים מחסד השלווה. זה הזמן לקטוף את פירות התרגול.

 

ב"אור על הפראניאמה", ב.ק.ס איינגאר כותב: "שַווה בסנסקריט משמעה גופה או גווייה, ואסנה פירושה תנוחה. אי לכך שוואסנה היא תנוחה המדמה גוף מת, ומעוררת התנסות של שהייה במצב של מעין מוות, ושל סיום מכאובי הלב והזעזועים שלהם נידון הבשר. המשמעות היא רגיעה, ולכן החלמה. אין זו שכיבה על הגב בפיזור נפש ובמבט בוהה, ואף לא מצב המסתיים בנחירות. מכל האסנות היוגיות, זוהי האסנה שאותה הכי קשה לבצע באופן מושלם, אך היא גם המרעננת והכדאית ביותר." (פרק 30 פסקה 1)

אני ממליץ בחום לקרוא את כול ההנחיות המפורטות המתייחסות לשאוואסנה שאיינגאר נותן בפרק זה. אילו תובנות חודרות ומעמיקות!

 

שאוואסנה היא השער לענפים הפנימיים יותר של היוגה: פראנאיאמה, דהארנה (ריכוז) ודיהאנה (מדיטציה). רק כאשר תרגול השאוואסנה מבוסס וקבוע, אפשר להעמיק בפראנאיאמה; שאם לא כן, יהיו אלו תרגילי נשימה בלבד. שאוואסנה מלמדת כיצד למשוך פנימה את החושים ולהתרכז. כאשר מצליחים לעשות זאת, דהיאנה מופיעה באופן טבעי.

שאוואסנה היא אומנות ה"אי עשייה" או ה"אי פעולה". פשוט להיות ברגע הנוכחי. באורח החיים הקדחתני שלנו זה כל כך חשוב לעצור ולהרפות.

הרפיה עמוקה היא ככל הנראה הדבר הבריא ביותר והשירות הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות למען עצמכם. הגוף שלנו הוא מכונה נהדרת – האיברים הפנימיים האחראים על בריאותנו עושים את העבודה שלהם בצורה טובה ללא התערבות התודעה שלנו, אבל מתח יכול לפגוע בתפקוד התקין שלהם. מתח מפריע לעיכול, מגביל את זרימת הדם, מעלה את לחץ הדם ומפריע לתפקוד התקין של כל מערכות הגוף בדרכים רבות נוספות

הרפייה היא המפתח לתפקוד בריא של הגוף והמיינד.

בספרו  Yoga – the Path to Holistic Health, ב.ק.ס איינגאר כותב כך: "כאשר אתם סובלים ממתח, אתם עלולים לסבול מבעיות בעיכול, מתסמונת המעי הרגיז, מכאבי ראש, מיגרנות, תחושת לחץ בסרעפת, קוצר נשימה או נדודי שינה. לשיטות יוגיות של הרפייה עמוקה יש השפעה חזקה על כל מערכות הגוף. כאשר יש מתח בחלק מהגוף, זרימת הדם לאזור זה יורדת ומחלישה את החסינות שלו. יוגה עובדת על האזור המתוח על מנת להקל את המתח ולשפר את זרימת הדם לכל הגוף, לייצב את קצב הלב ואת לחץ הדם. נשימה מהירה ושטחית הופכת לאיטית ועמוקה ומאפשרת ספיגה טובה יותר של חמצן ומסלקת מתח מהגוף והמיינד."

 

בשלב הראשון של השאוואסנה השתמשו בנשימה; התחברו לקצב הנשימה. שאיפה היא הזדהות עם ה"אני" וכאשר נושפים, מתפוגג ה"אני" הזה ומתמוסס חזרה לאימא אדמה.

שאף- תהיה, נשוף- שחרר. שאף- תהיה, נשוף- שחרר.  עקבו אחר מקצב זה, תוך מתן תשומת לב רבה יותר  לשחרור שבנשיפה.

 

ואז, הפסיקו את כל ההתניות. חדלו לנסות לשלוט בנשימה, הפסיקו לנסות לשלוט במיינד. רק הרפו.

הישארו שם, מרחפים. קלים וכבדים מאד בו זמנית. תנו לנהר לסחוף אותכם. אל תתנגדו ואל תנסו לשלוט. כאשר השאוואסנה הופכת עמוקה, ייתכן שתהיה בסוף הנשיפה השהייה ספונטנית, טבעית של הנשימה. השהייה זו מביאה להתמסרות מלאה.

 

כאשר אנו מחברים את הסמארטפון שלנו למקור חשמל, הוא מראה לנו את רמת האנרגיה של המצבר שלו. באותה הדרך, כאשר הנכם שוכבים בשאוואסנה- מדדו את רמת האנרגיה שלכם. כמה היא 60%?, 75%? הישארו בשאוואסנה עד שתרגישו טעונים לגמרי- עד 100%.

היום מדענים מפתחים שיטות מתוחכמות לטעינת מצברים תוך דקות מעטות. האם תוכלו להיות רגועים ושקטים לגמרי בשאוואסנה כדי לטעון ולרענן את עצמכם תוך דקות ספורות? מקור האנרגיה בשאוואסנה הוא אימא אדמה- זהו מקור אנרגיה עצום של פראנה, אך עלינו להתחבר אליו. המטען הוא רב עצמה, אך החיבור אליו איננו תמיד טוב כל כך. מה שמפריע לחיבור הזה הוא מתח. רק על ידי התמסרות מוחלטת ושחרור טוטלי אנו יכולים להתחבר לאנרגיה הזו ולטעון את עצמנו.

שחררו הכול: מתח שרירי, אחיזה, מחשבות, רגשות – הכול! פשוט הרפו עד להתמסרות מוחלטת והתקרבו ככל אפשר לאימא אדמה. דמיינו את כדור הארץ תחתיך מושך ומחבק את הגוף הקטן שלכם והתמסרו לכוח המשיכה.

בשאוואסנה אנו משחררים ה כ ל – זהו ויתור טוטאלי. אנו מוותרים על התפקידים שלנו, על תחושת החשיבות, תחושת העצמי, האגו שלנו, כל האישיות שלנו. אנו מגיעים ל "גראונד זירו"  שלנו. פיזיולוגית, כל הפעילות הפנימית שלנו – הנשימה, דפיקות הלב, חילוף החומרים, שואפת לאפס. הפעילות המנטלית שלנו מואטת. התודעה הופכת לריקה. כך שבמובן מסויים אנו חווים "מוות קטן" וזהו אינו דבר רע, משום שברגע שאנו משחררים את הכול, אנו מאפשרים למשהו חדש להיווצר בתוכנו.

 

"כאשר מתרחשות תנודות בפנים ובחוץ, אנרגיות מנטליות ושכליות מתבזבזות. בשוואסנה ההתפרצויות הרגשיות או הפנימיות במיינד מושקטות" (אור על הפראנאיאמה, פרק 30, פסקה 27)

 

"תרגלו שוואסנה במשך כעשר עד חמש-עשרה דקות כדי לחוות תחושה של אל-זמניות. המחשבה או התנועה הקלה ביותר יפרו את הקסם והמתרגל יימצא שוב בעולם הזמן, שבו יש התחלה וסוף." (שם, פרק 30, פיסקה 30)

 

 כבה את המיינד. הרפה ורחף על הזרם

זה לא למות, זה לא למות

 הנח את כל המחשבות, הכנע לריק

זה זורח זה זורח

 אז תוכל לראות את המשמעות של מה שבפנים

זה להיות, זה להיות

 אהבה היא הכל ואהבה היא כל אחד

זה לדעת, זה לדעת

 ג'ון לנון (מתוך Tomorrow Never Knows )

 

 

2 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *