כיצד לבדוק כי עמידת הראש שלכם ישרה?

ב-Śīrṣāsana (עמידת ראש) המתרגל אינו רואה את גופו, פרט אולי למרפקים. לרבים מאיתנו יש א-סימטריה בזרועות, בכתפיים או בגב העליון, דבר העלול לגרום ל-Śīrṣāsana שלנו להיות לא ישרה. לפעמים הרגליים נוטות שמאלה או ימינה, ולפעמים האגן והרגליים מופנים שמאלה או ימינה. בדרך כלל, המתרגלים לא יידעו האם התנוחה שלהם מוטה או מסובבת, וגם אם המורה מצביע על כך, הם עדיין נוטים להמשיך לעשות את התנוחה באופן לא נכון, מכיוון שעבורם זה מרגיש נכון. הם חושבים שהגוף שלהם מיושר בצורה נכונה, מכיוון שהם כה רגילים לעשות את התנוחה בצורה לא נכונה. רק על ידי תרגול חוזר ונשנה של Śīrṣāsana מיושרת, ניתן להתגבר על הרגל שגוי אשר לעיתים מושרש עמוק בתרגול.

כיצד אם כן יכול המתרגל למדוד את התנוחה שלו או שלה במסגרת תרגול ביתי?

כמו שב.ק.ס. איינגאר מציין ב"אור על יוגה", אפשר לבדוק את יישור התנוחה על ידי ביצוע התנוחה מול מראה. כאן אני מראה שיטה אחרת, שעשויה להיות נגישה יותר לרוב המתרגלים שאין להם מראה מספיק גדולה המגיעה עד הרצפה. פינת קיר מצויה בכל בית וניתן להשתמש בה ביעילות רבה כדי לתקן את חוסר היישור שהוזכר לעיל.

 

איך לבדוק שעמידת הראש שלך מיושרת באמצעות פינת קיר?

  1. הנחת הידיים בפינת הקיר

במקום לשלב את האצבעות, לחצו את כפות הידיים כנגד הקירות משני צידי הפינה.

 

  1. עלייה לתנוחה

הניחו את המרפקים ברוחב הכתפיים משני הצדדים ועלו לתנוחה.

 

  1. שימוש בפינה

מקמו את החלק האחורי של הגולגולת, את עצם הזנב ואת נקודת המפגש של העקבים כנגד הפינה.

 

  1. התיישרות עם הפינה

שמרו על החלק האחורי של ראשכם והעקבים על הקצה האנכי, והרחיקו מהפינה את עצם הזנב ואת עמוד השדרה הדורסלי. במקביל, הזיזו את עמוד השדרה המותני לכיוון הפינה.

 

  1. בדיקת היישור

לאחר זמן מה, התרחקו מעט מהפינה; הישארו בין 30 ל-60 שניות מבלי לגעת בפינה. ואז הזיזו את הגוף לאט לאחור כדי לגעת בפינה עם העקבים ועצם הזנב. בדקו האם שני העקבים נוגעים בפינה במקביל ובסימטריה. שימו לב כיצד הישבן שלכם ממוקם ביחס לפינה.

 

6.הפנמת היישור

נסו מספר פעמים ובידקו האם יש לכם נטייה עקבית להטות את הגוף או להתעקם. התבוננו ואז תקנו.

חיזרו על תרגול זה עד שתלמדו את היישור הנכון, כך שכאשר אתם נוגעים בפינה, העקבים והישבן שלכם ממוקמים באופן סימטרי משני צידי הפינה.

 

טיפים:

חדדו והאריכו את עמוד השדרה שלכם על ידי הבאת הצד השמאלי שלו לימין והצד הימני שלו לשמאל.

דרך נוספת ליישר את עצמך היא לעשות את התנוחה מול עמוד אנכי, קיר או קצה חלון. התבוננות בקו אנכי כזה יכולה גם היא לעזור לכם לבדוק את אנכיות התנוחה.

 

כתב באנגלית: איל שפרוני

תרגמה: שי יוז

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *