מהו המרחק הנכון לגפיים בתנוחת הכלב הפונה מטה

 

שאלה נפוצה שאני מקבל לעתים קרובות מתלמידים היא: "מהו המרחק הנכון בין כפות הידיים לכפות הרגליים ב- Adho Mukha Śvānāsana (או תנוחת הכלב הפונה כלפי מטה)?

מה נאמר ב"אור על יוגה"?

אור על יוגה (LOY) (ראו לוחות 75 ו-76) אינו נותן הדרכה מדויקת בעניין זה. עם זאת, ההוראות שניתנו לכניסה לתנוחה דומות לאלו של כניסה ל-Chgaturanga Dandasana (ראו לוח 67 ב-LOY). זה מרמז שהמרחק הנכון עבור Adho Mukha Śvānāsana צריך להיות דומה לזה של Chgaturanga Dandasana. לכן, כדי להגיע למרחק הנכון, יש לשכב על הרצפה, להניח את כפות הידיים לצידי החזה ולעלות ל-Adho Mukha Śvānāsana מבלי להזיז את הרגליים או את הידיים.

עם זאת, רוב המתחילים אינם נכנסים לתנוחה בצורה זו אלא נכנסים מעמידה, מתכופפים וצועדים לאחור עם הרגליים. כמו כן, כפי שתסביר הנקודה הבאה, יש יותר מדרך אחת נכונה לעשות את התנוחה.

מהי המטרה של תרגול אדהו מוקה שוואנסנה?

בתרגול אסאנות, יש תמיד לזכור את המטרה לשמה מבצעים כל תנוחה נתונה או רצף של תנוחות. בעוד שתשובה נחרצת לשאלה לעיל יכולה לעזור למתרגלים מתחילים, מתרגלים מנוסים צריכים לדעת שאפשר לעשות כל תנוחה נתונה בדרכים שונות ונכונות רבות, בהתאם למטרה אותה רוצה המתרגל להשיג בביצוע האסאנה. בתרגול Adho Mukha Śvānāsana או כלב הפונה כלפי מטה עליכם לשקול שאלות כגון:

  • האם אתם עושים את התנוחה להגביר את התנועתיות או לשם קרקוע ויציבות?
  • האם אתם מתרגלים אותה כתנוחה ראשונה ברצף בכדי לחמם את גופכם?
  • מהן התנוחות הבאות שאתם מתכוונים לתרגל ואילו קדמו לה?
  • האם אתם עושים את התנוחה בכדי להפעיל ולעורר את הגוף והנפש או בכדי להרגיע אותם?

התנסו עם מרחקים שונים ב-Adho Mukha Svānāsana

  1. נסו טווח קצר

היכנסו לתנוחה עם טווח קצר במכוון בין כפות הרגליים וכפות הידיים. שימו לב כמה אתם יכול להאריך את הגו ולקער את עמוד השדרה. צעדו אחורה לאוטנאסאנה.

  1. נסו טווח ארוך

היכנסו לתנוחה בפעם השנייה, כעת עם רווח מוגזם במכוון בין כפות הידיים והרגליים. שימו לב כיצד הטווח המוגזם מגביל את יכולתכם להעביר משקל לרגליים. צעדו קדימה לאוטנאסאנה.

  1. נסו טווח מאוזן

היכנסו לתנוחה בפעם השלישית. כעת התאימו את המרחק כך שהמשקל יתחלק באופן שווה בין הרגליים והידיים. ודאו שאתם מסוגלים להפעיל ולמתוח את הרגליים מבלי לפגוע בהארכה של עמוד השדרה.

כפי שאפשר להיווכח מתוך הניסוי הקצר המוצג לעיל, ישנן מספר אפשרויות ויש לבחור את המתאימה ביותר בהתאם להשפעות שרוצים להשיג. כאשר אני עושה את התנוחה לפני כפיפות לאחור, אני לעיתים קרובות מגדיל את המרחק כדי לאפשר יותר מקום בחגורת הכתפיים וכדי לקער טוב יותר את עמוד השדרה. הדבר מכין לפעולות של הזרועות והשכמות הנדרשות בכפיפות לאחור. לעומת זאת, כאשר אני עושה את התנוחה לפני תנוחות עמידה או כפיפות קדימה, לעתים קרובות אני מקצר את המרחק על מנת להיות מסוגל 'להטביע' את העקבים טוב יותר על הרצפה, להעצים את המתיחה של שרירי הירך האחורי ושרירי השוק, ולפתוח את העור בחלק האחורי של הירכיים.

לסיכום, למרות שלא ציינתי מרחק מוגדר, אני מקווה כי שפכתי אור מסויים על האופן שבו יש להתאים את מרחק הגפיים בכלב הפונה כלפי מטה בהתאם למטרה ולנסיבות התרגול.

 

כתב באנגלית: איל שפרוני

תרגמה: שי יוז

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *