מתוך כתבה ב"גפן" על מפגש קבוצת הריון

מפגש תינוקות יוגה

השבוע נערך במרכז לאיינגאר יוגה בזכרון יעקב מפגש מרגש. שלושה תינוקות רכים, מלווים באימהותיהם, הגיעו למפגש הסיכום של קורס היוגה שעברו האמהות במהלך הריונן ולקראת הלידה.

המדובר בקורס מיוחד, המועבר כאן זו הפעם הראשונה, בו נעזרות נשים בהריון בצוות מדריכים צמוד ואישי, בעזרתם הן מתרגלות תנוחות יוגה המותאמות למצבן המיוחד ומסייעות להן בהתפתחות הגופנית והנפשית של ההריון ובהכנה לקראת הלידה.

בקורס הראשון השתתפו 4 נשים, ובמפגש הסיכום נחגגה העובדה כי כולן עברו לידות קלות ומהירות שהתאפיינו בשליטה גופנית ובחזרה מהירה לשגרת החיים. מספרות המשתתפות:

איריס: "בדרך ללניאדו כבר היו לי צירים כל שתי דקות. רציתי מאד להגיע לשם כי סמכתי על הצוות של לניאדו שיעזור לי בלידה הקשה שחשבתי שתהיה לי, עקב נסיוני הקודם, אבל זה היה או לעצור בהלל יפה או ללדת באוטו. השארנו את האוטו מונע בחניה, רצנו פנימה ותוך 5 דקות על השעון ילדתי. אני מאחלת לכל הנשים בעולם לידה שכזאת. תרגול היוגה בזמן ההריון גרם לי לקשר חזק מאד עם הגוף. הגוף נפתח והיתה השלמה של היוגה לשינויים שהוא עבר."

איילת: "הגעתי ללידה הזאת אחרי לידה קודמת טראומתית לגמרי. הפעם פשוט נשמתי אותו החוצה. לחצתי אותו עם הנשימה, חיכיתי שהראש יצא ותפסתי אותו כשבא לאוויר העולם. העבודה על הנשימות במהלך הקורס עזרה לי מאד. יכולתי להביא את הנשימה לכל מקום ולהרפות. הגוף שלי הגיע חזק ומוכן ללידה, וגם עכשיו כשכבר שלושה חודשים אני ישנה בישיבה עם התינוק עליי (ככה הוא אוהב), הגב שלי מחזיק מעמד. שלוש שעות אחרי הלידה השתחררתי מבית החולים ויצאתי הביתה."


 

גלי: זו הלידה הראשונה שלי. התחלתי לתרגל כששמעתי מחברה בארצות הברית על קבוצה דומה שהמשתתפות בה דיווחו על לידות קלות. במשך הקורס הרגשתי איך הגוף שלי מתחזק ומתכונן ללידה, האמנתי שזה הדבר הנכון בשבילי ושהלידה תהיה חוויה חיובית ומרגשת ואכן כך היה. התרגול בזמן ההריון היה ההתנסות הראשונה שלי ביוגה ולמרות זאת חשתי את ההשפעה במהלך הקורס."

יוגה היא המדע העתיק-חדש של חיפוש האמת הרוחנית הפנימית. ביוגה יש דרכים ושיטות שונות; שיטת איינגאר (Iyengar) היא שיטת לימוד חדשה של תנוחות היוגה המסורתיות. שיטה זו פותחה (ועדיין מפותחת) על-ידי מר ב.ק.ס. איינגאר, שנולד בהודו ב-1918 ועדיין מלמד במרכז שהקים בפונה (הודו). השיטה זוכה לפופולריות רבה וכיום יש עשרות ואולי מאות מרכזים להוראתה בכל רחבי העולם.

שיטת איינגאר מתרכזת בתנוחות היוגה (אסאנות) ובתרגילי שליטה בנשימה (פראנאימא). ייחודה של השיטה הוא הדגש על יציבה נכונה ויישור נכון של אברי הגוף בכל תנוחה. השיטה מתמקדת בפרטים של כל תנוחה ותנוחה וחותרת לביצוע מושלם. האולפנה לאיינגאר יוגה בזכרון יעקב הוקמה לפני כ-10 שנים על ידי איל שפרוני, מורה מוכר ובכיר, שקבוצת ההריון נערכת בהדרכתו הצמודה.

בתרגול יוגה בזמן הריון מבצעות הנשים תנוחות שונות, כשהן נעזרות במלווה צמודה הבוחנת את הגוף מבחוץ, תומכת ועושה את התיקונים הנדרשים על מנת שהתנוחה תהא נכונה ומתאימה למבנה הגוף האישי. התנוחות המבוצעות מבוססות על תרגילי היוגה הבסיסיים, אך נעשות באופן רגוע ונתמך יותר. כמו תמיד בשיטת איינגאר קיימת הקפדה על הפרטים הקטנים, תוך שימוש באביזרי עזר המוודאים כי כל מתרגלת תוכל לבצע את התנוחות באופן המתאים לה אישית.

איילת, איריס וגלי: "האווירה הקבוצתית של כמה נשים שנמצאות באותו מצב תרמה והפכה את הקורס לחוויה גדולה. הקשר עם העוזרות הקבועות שליוו את כל ההריון, תמכו ווידאו שהכל נעשה נכון הפך את המודעות לגדולה יותר ואת העבודה לאפקטיבית יותר. תרגול יוגה במהלך ההריון הוא מתנה לכל אישה."

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *