סיפורים אמיתיים: יוגה מסייעת להתמודד עם מחלות קשות

ביוגה ראהסיה האחרון (כרך 18, מס. 1; 2011) התפרסמה כתבה מעניינת על שי, בחורה ישראלית (שאני מכיר כמובן מהרגע שנכנסה לעולם האיינגאר יוגה) שלקתה בגידול במוח. הגידול התגלה לראשונה ב-1996 ושי נאצלה לעבור ניתוחי ראש להסרתו, כעבור שנתיים הגידול חזר והיה צורך בניתוח נוסף. כתוצאה מהניתוחים שי סבלה מבעיות שונות כמו ליקויים בראיה, בחילות וכאבי ראש קשים. כאשר ב-2004 סריקת MRI הראתה גידול שחזר באותו המקום, הרופאים חשבו שיש לנתח בהקדם בפעם השלישית. הם לא ראו שום מפלט אחר משום שלפי כל הסימנים הגידול היה צפוי להמשיך ולגדול. שי סירבה לעבור ניתוח נוסף, ובשנת 2005 נסעה לפונה כדי לבקש עזרה. היא התחילה להשתתף בקבוצות הטיפוליות ב-RIMYI (המרכז של איינגאר בפונה) והתמסרה לחלוטין לתרגול היוגה, לפי ההנחיות של המומחים בפונה (איינגאר עצמו, גיטה ותלמידיהם).

בסוף 2009 סריקת CT גילתה שהגידול קטן ב- 40%. עובדה זו הייתה הפתעה גמורה עבור הרופאים, הם לא ראו דבר כזה קודם לכן. מצבה של שי השתפר ללא הכר בשנים שחלפו מאז שהתחילה לתרגל איינגאר יוגה. וכיום היא ממשיכה בתרגול ובהוראה של יוגה.

כותב המאמר הוא רופא, ד"ר מל רובין. הוא מדווח על המקרה בצורה מדעית, נותן רקע קצר על סוג הגידול ממנו סבלה שי (אסטרוציטומה) ומתאר באופן כללי את תרגול היוגה שהומלץ לה.

הוא מסכם את המאמר במילים אלו:

"אין צורך באמונה גדולה בכדי להניח שהשגרה היוגית ששי סיגלה בשנים האחרונות והמסירות של אלו שהנחו אותה פעלו להפחית את החיות של רקמות האסטרוציטומה שלה וכן של האסטרוציטים שהרסו את הרקמה המצולקת עצמה.

אי אפשר לשלול לחלוטין את האפשרות ששי היא מבעלי המזל והתרחש אצלה 'ריפוי ספונטני' של הגידול. אבל להבנתי זה נראה לא סביר ביותר בהתחשב בגדילה החוזרת ונשנית של הגידול, ובשינוי הכיוון המובהק שהתרחש כאשר שי התחילה לתרגל איינגאר יוגה".

מומלץ לקרוא את המאמר כולו!

באותה שנה שבה נתגלה אצל שי לראשונה הגידול, 1996 – אובחנה אצל גארת' מקלין(Garth McLean)  מחלת טרשת נפוצה (ultiple Sclerosisאו MS). טרשת נפוצה הינה מחלה כרונית של מערכת העצבים, הפוגעת בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית על ידי פגיעה והפחתה במיאלין, חומר שומני המבודד את סיבי העצבים. מיאלין עוזר בעיקר להעברת זרמים חשמליים בין תאי עצב. הפגיעה בהעברת הזרמים מקשה על תפקוד תקין של המוח, מה שמשפיע על תפקוד הגוף כולו. תהליך זה גורם לפגיעה באיברים שונים, ולרוב בחוט השדרה, ועצב הראיה. למחלה יש מגוון רחב של תסמינים, ביניהם ראייה מטושטשת, קשיים בהליכה, סחרחורות וניוון שרירים. חולים רבים חיים עם המחלה שנים רבות, אך במקרים החמורים יותר המחלה גורמת לפגיעה בתנועה אצל החולה ואף לנכות.

גארת' סירב להזדקק לטיפול תרופתי ובמקום זאת פנה לאיינגאר יוגה. כיום גארת' הוא מורה ליוגה, הוא מתרגל תנוחות מתקדמות ומלמד ומסייע לאנשים רבים שלוקים בטרשת נפוצה. בסרטון הקצר "אומץ וזהירות" הוא מתאר כיצד איינגאר יוגה סייעה לו להתגבר על המחלה.

מומלץ לצפות (רק 5 דקות)!

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *