על אנג'לי מודרה – המודרה של תחילת וסוף השיעור

לפני שנים אחדות, בסדנת יוגה שהעברתי בפארוס, הייתה בתכנית היומית שעה של "סיפורי זן" עם ניסים אמון (מורה לזן בודהיזם שלימד אז בפארוס). במסגרת השעה הזו, ניסים היה פונה לכל אחד מהמשתתפים בשאלה קצרה, והמשתתף היה אמור להשיב "תשובת זן". באחד הימים הוא הפנה אלי את השאלה: "תגדיר לנו בבקשה מהי אחדות". באופן ספונטאני, איחדתי את כפות ידי לאנג'לי מודרה. ניסים היה מרוצה!

תשובת זן "טובה" אמורה להיות ספונטאנית, כנה, תמציתית וקולעת ישר ללב העניין. ניסים העיר שאילו הייתי מנסה להגדיר אחדות במילים, המלים היו יוצרות פיצול (ההיפך מאחדות) ולכן המשמעות הייתה אובדת, אבל התנועה שעשיתי סימלה את האחדות.

בויקיפדיה אני קורא כך על מודרה זו:

"אנג'לי (Anajli) היא בסנסקריט "מנחה" (offering), "הבעת הוקרה וכבוד" (a gesture of reverence), או "ברכת שלום", והיא נגזרת מ-anj שפירושה "לכבד או לחגוג" (to honor or celebrate)… מחווה זו מופיעה לראשונה לפני כ-4000 שנה בחותמות חימר מתרבות עמק האינדוס."

מודרה היא "חותם" או "מחווה" (gesture) – זו פעולה פיזית שיוצרת תנועה או מצב מנטאלי מסוים. מה אתם חשים כשאתם מצמידים את כפות ידיכם לפני בית החזה?

אין ספק שכאשר מודרה זו נעשית בהתכוונות ובתשומת-לב יש לה השפעה מנטאלית ורגשית רבה. היא יוצרת ריכוז, התמקדות, הפנמה, שקט ואיזון. הידיים הם איברי הפעולה החשובים שלנו והן מבטאות את מצב התודעה שלנו. הידיים יכולות לשמש כדי לפגוע, להעליב או להביע זלזול – אבל השימוש בידיים במודרה זו הוא הפוך בדיוק: הוא מביע שלום, ברכה, קבלה, פיוס והשלמה.

כאשר בהודו אנשים נפגשים, באופן מסורתי הם מצמידים את כפות ידיהם כאומרים: "ראיתי אותך ואני מוקיר את הנשמה שבתוכך".

מודרה זו מביעה אפוא ההיפך מ"הימסה" (כוונת פגיעה או אלימות) היא מביעה הוקרה וברכה.

הטקסט מויקיפדיה ממשיך כך:

Anjali mudra has the same meaning as the Sanskrit greeting Namaste and can be performed while saying Namaste or Pranam, or in place of vocalizing the word.

The gesture is used for both greetings and farewells, but carries a deeper significance than a simple "hello" or "goodbye". The joining together of the palms is said to provide connection between the right and left hemispheres of the brain and represents unification or "yoking". This yoking is symbolic of the practitioner's connection with the divine in all things. Hence, performing anjali mudra is an honouring of both the self and the other as the gesture acknowledges the divinity of both practitioner and recipient.

מה שמעניין במודרה זו הוא שבמובן מסוים היא מדגימה באופן ברור ביותר את ההנחה הבסיסית העומדת במסגרת תרגול האסנות; הנחה זו היא שיש קשר הדוק בין תנוחת הגוף למצב התודעה, ומכאן שאפשר ללמוד על המצב הפנימי שלנו באמצעות תנוחות גוף ואף אפשר לעבוד על התודעה באמצעות הגוף וליצור מצבי תודעה רצויים על-ידי שימוש ברצף תנוחות מסוים. כולנו מרגישים שכאשר אנחנו נכנסים לתנוחה כלשהי, נוצרת תחושה פנימית מסוימת וחל שינוי של המצב המנטאלי שלנו. הצמדת הידיים באנג'לי מודרה מדגימה אפקט זה בתמציתיות משום שפעולה קטנה יחסית יוצרת שינוי מנטאלי גדול ומוחשי.

 

 

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *