על היאמות והניאמות

ביוגה ראהאסיה משנת 2011 (Vol. 18 No 4; 2011) מתייחס ב.ק.ס. איינגאר (במאמר The art, science and devotion in Yoga) לאשטנגה יוגה (היוגה בת שמונה האיברים) של פטנג'לי. כידוע שני האיברים הראשונים מתוך השמונה הם היאמות והניאמות.

היאמות הם כללי מוסר חברתיים: אי-פגיעה, אמיתות, אי גניבה, ריסון, ואי-חמדנות.

פטנג'לי, בהכירו את הטבע האנושי ובידעו שאנשים נוטים להיות:

  • אלימים – ולכן ממליץ על אהימסה (אי פגיעה);
  • שקרנים ומוליכי שולל – ולכן הוא ממליץ על סאטיה (אמיתות);
  • רכושניים ולהשתמש במה שלא שייך להם – ולכן הוא ממליץ על אסטיה (אי גניבה);
  • חושניים ותאוותנים – ולכן הוא ממליץ על בראהמצ'ריה (ריסון);
  • חמדנים – ולכן הוא ממליץ על אפריגראה (אי חמדנות).

זה נשמע כמו מצוות חמורות שמחייבות אותנו למשמעת ולשליטה, אבל יש לזכור שאלו רק קביעות או הגדרה של נורמות לפיהן צריך היוגי, ובעצם כל אדם בכל זמן ובכל מקום להתנהג.

אבל מה שמיוחד בדרך היוגה הוא השינוי הפנימי שהיא מחוללת במתרגל; משינוי זה תנבע התנהגות מוסרית, בלי שיהיה צורך לשנן כללי התנהגות ולכפות על עצמנו משמעת חיצונית.

כדי להשיג את כל זה פטנג'לי ממליץ על הניאמות: טהרה (שאוצ'ה), שביעות רצון (סנטושה), דבקות בתרגול (טאפס), לימוד עצמי (סוודהיהיה) והתמסרות (אישוורה פראנידהנה). איינגאר אומר שאם אתה מתרגל טהרה אינך רוצה להיות לא טהור במילים ובמחשבות, על כן הניאמות הן המתודולוגיה המשלימה באמנות החיים.

כלומר, אם אנחנו מגיעים לטוהר פנימי, לומדים את עצמנו ומפתחים מודעות פנימית וגם מבטלים את האגו ע"י התמסרות, אז היאמות יבואו מעצמן ולא יהיה צורך לכפות אותן באמצעות איומים או עונשים.

או כמו ששפינוזה התבטא:

"האושר (blessedness) אינו הפרס על המידות הטובות (virtue). איננו מוצאים אושר במידות הטובות בגלל שאנו שולטים בתשוקותינו; להיפך, בגלל שאנו מוצאים אושר במידות הטובות, אנו יכולים לשלוט בתשוקותינו".

מומלץ לקרוא את כל המאמר ובכלל, לרכוש מנוי ליוגה רהאסיה ולקבל אותו באופן קבוע! (אפשר לעשות זאת באמצעות עמותת איינגאר יוגה).

 

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *