על השימוש בפרופס – ב.ק.ס. איינגאר

מתוך ראיון עם ב.ק.ס איינגאר שפורסם ב:

Seventy Glorious years of YogaCharya B.K.S. Iyengar, p. 391-402

תרגום: איל שפרוני

השימוש בפרופס (props) בהוראת יוגה הוא מיוחד לשיטת איינגאר והתקבל בהתלהבות ע"י התלמידים ב- RIMYI, אך רבים עשויים שלא להיות ערים לכך שלמורים רבים ממרכזי יוגה אחרים יש דעות שונות על השימוש בפרופס להוראה ותרגול יוגה. אחדים חשים שהפרופס יוצרים אצל התלמידים הרגלים ותלות ומונעים מהם ללמוד את האסנות באופן עצמאי.

כדי ליישב מחלוקת זו אחת ולתמיד, החלטנו לדון ישירות עם גורוג'י (ב.ק.ס. איינגאר) – המקור, על הפיתוח של הפרופס להוראת יוגה. מה שעלה היה גילוי מרתק של אופן הפעולה של דרך חשיבה מקורית.

ש: כיצד עלה הרעיון של השימוש בפרופס ומה גרם לך בהתחלה לחשוב שפרופס יסייעו בהוראת יוגה?

ג'ורוג'י: "למרות שהתחלתי לתרגל יוגה ב-1934 כמתחיל באמנות ההוראה, רק ב-1937 נקרתה בפני ההזדמנות ללמד יוגה לששה חודשים בפונה. זה היה אתגר משום שלא רק שהייתי חסר ניסיון, אלא שחסרתי מילים שיאפשרו לי לתקשר ולהביע את עצמי. האחריות של ההוראה הייתה עבורי עליונה בחשיבותה, לפיכך הייתי עסוק מאוד בניסיונות לשפר ולשכלל את התרגול שלי. הייתי נוהג לאוסף אבנים ולבנים שמוטלים על הכבישים ולהשתמש בהם כתמיכות וכנושאי משקל כדי להתקדם במיומנות התרגול שלי. למרות שאבנים אלו היו גסים הם עזרו לי במידה כלשהי לפתח אחיזה באסנה. למשל, בבדקונאסנה, האתגר היה למצוא איפה בדיוק להניח את האבנים, איך להפחית את אי הנוחות. לעיתים חתיכות מהאבנים התקלפו בזמן שעברתי מתנוחה לתנוחה. בדרך זו, הגעתי להבנה שאפשר ללמוד אסנות רבות בעזרת 'תמיכות'. המילה 'פרופ' הגיעה מאוחר הרבה יותר. התחלתי להשתמש בכל מה שנקרה בדרכי כמו כיסאות, קופסאות, עריסות, לוחות, חתיכות עץ, גלילים, אבני משחזת ועוד. למדתי כמעט מכל אביזר ביתי, לרבות תופים עגולים כיצד להאריך את השהייה באסנות. זה גרם לעיתים לכאבי גב חזקים. מקלות חתכו את גבי (בניסיונותיי לעשות כפיפות לאחור). אך התמדתי ע"י שינוי תנוחת המקל, הלבנה או כל מה שהשתמשתי בו.

לאחר נישואי ב-1943 ניצלתי באופן מלא את אשתי וביקשתי ממנה לשבת או לעמוד על גבי בכפיפות לפנים, ולסייע לי בידיה וברגליה בכפיפות לאחור ובפיתולים, כדי לראות כמה אני יכול להגדיל את טווח התנועה בתנוחות אלו. אשתי לא תרגלה יוגה. בהתחלה היא התביישה לעמוד עלי, אפילו כשעזרה היא לא ידעה היכן להפעיל לחץ או על איזה שרירים ללחוץ ואיך להשתמש בחלקי גופה כדי לעזור לי. זה היה מוזר ביותר עבורה, למרות שהתהליך המשיך ובאמצעות עזרתה התחלתי להשתמש בפרופס עם חשיבה אך ללא עידון. גישה שיטתית לשימוש בפרופס התגבשה רק אחרי הקמתו של האינסטיטיוט (המרכז של איינגאר בפונה). כאשר אנשים החלו להגיע עם הבעיות והמחלות שלהם התחלתי להבין את הערך של הפרופס. למרות שהתלמידים הרגישו הקלה עם העזרה המזדמנת שלי, הם לא יכלו לשהות בתנוחה באופן עצמאי והבעיות שלהן חזרו שוב במהרה. הם לא יכלו לשמר את נקודות המפתח של הפעולה או לכוונן מחדש כאשר השרירים והסיבים התרופפו. הבעיות שאיתן הגיעו נותרו ללא פתרון, למרות שהם ניסו בכנות לתרגל בעצמם.

העסקתי נגר כדי לשרטט את הצורה של התנוחות בזמן שאני תרגלתי והצעתי לו כיצד לבנות עזרים מתאימים. אז בחנתי אותם ע"י תרגול התנוחה על המוצר הגולמי הזה, וייעצתי לנגר לעשות תיקונים שונים. עיצוב ותכנון מחדש של הפרופס המשיכו עד שנמצא המוצר הסופי. כך, לידת הפרופס נעשתה בעלת ערך רב והשראה לשהייה ארוכה יותר ויותר. הרעיון של שירשאסנה תלוי נולד מהשראה של היוגים הקדומים עליהם נאמר שביצעו שירשאסנה בתלייה מענפי עצים.

ש: מתי בדיוק נולד אצלך הרעיון לשימוש בפרופס?

לגורו שלי היה ספר בכתב יד שנקרא "יוגה קורונטה" בסנסקריט. בספר זה הופיע אזכור של חבלי קיר כמו סולם. פרט לכמה אסנות זה לא היה מועיל החבלים התלויים שלנו שנותנים יותר גמישות ומרחב תמרון… כל הפרופס שבשימוש כיום כמו כיסאות, מקלות משופעים, קוביות, פרט לחבלי תלייה הם המצאה שלי.

המילה 'קורונטי' משמעה בובת עץ. תיאטרון בובות ידוע בעולם כולו; יוגה קורונטה היא שיטה שבאמצעותה התלמיד לומד לתמרן את גופו בתנוחות יוגה שונות באמצעות חבל תלוי, כאילו הוא בובה. כאן, מפעיל הבובה והבובה עצמה הם אחד, ומציגים יחד את תיאטרון הבובות שלהם."

כמה מובאות מהמשך הריאיון:

"פרופס עוזרים לבצע את התנוחה ללא מאמץ. אפשר להתגבר באמצעותם על כאבים. אפילו  כאשר יש כאב, זה נעשה כאב נסבל ומאפשר לתלמיד לשהות זמן ממושך יותר בתנוחה. התלמיד מבין ולומד אסנות באמצעות פרופס, משום שהמוח נותר פסיבי. באמצעות מוח פסיבי, לומדים להיות ערים בגוף ובמיינד. פרופס הינם מדריך ללימוד עצמי."

ש: מתי הנך מייעץ לתלמידיך להפסיק להשתמש בפרופס?

גורוג'י: "מטרת הפרופס היא לפתח חוש כיוון, אליינמנט והבנה של האסנה. כאשר אלו מתבססים יש לבצע באופן עצמאי עם התבוננות ואינטרוספקציה כדי להשוות את התחושות שיש בתרגול עם אלו שהיו בשימוש בפרופס."

"אין שיטה בעולם שמאפשרת פעולה והרפיה בו-זמנית פרט ליוגה עם פרופס. יוגה עם פרופס מפעילה את השרירים ומסלקת מתח לא נחוץ. כאשר מתרגלים אחרי פעילות ספורטיבית, המתרגל נעשה רענן ושוכח את המתחים שהצטברו במשך היום.

פרופס מועילים לשיפור הגמישות, הסטאמינה, ומסייעים ללמוד נשימה נכונה עם ערנות. הם מסלקים מכאובים ומאפשרים התאוששות מהירה מעייפות. הם עוזרים להגיע לפעילות של מאה אחוזים ללא מאמץ פיזי.

פרופס בונים יציבות רגשית וכוח-רצון. הם משמשים כדי לתרגל חלקי גוף שזקוקים לכך ועוזרים להרפות חלקי גוף שזקוקים למנוחה. בדרך זו, הפרופס מביאים מצב מאוזן באספקה או באחסון של אנרגיה. עם פרופס אין בזבוז של אנרגיה."

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *