על מיינדפולנס ועל טיך-נאט-האן

טיך נאט האן (Thich Nhat Hanh) הוא נזיר זן וייטנאמי שידוע בגישתו העדינה והמעשית לתרגול. הוא נולד ב-1926 ובשנות השישים עמד בראש המשלחת הבודהיסטית לשיחות השלום בפריז במאמץ לסיום מלחמת וייטנאם. בגלל פעילותו לקידום השלום נאסר עליו לחזור לארצו, והוא השתקע בדרום צרפת, והקים שם מרכז ללימוד ותרגול בודהיסטי בשם: "כפר שזיף" (על שם מטעי השזיפים הרבים שבאזור).

המיוחד בגישתו של טיך נאט האן היא הדרך הנעימה והפשוטה שבה הוא מעביר את התובנות הבודהיסטיות העמוקות ביותר. הוא כתב עשרות ספרים (קרוב ל-100 ספרים באנגלית!) ומרבה לנסוע וללמד בכל רחבי העולם. אפשר לשמוע שיחות והרצאות רבות שלו באינטרנט (ממליץ בחום!). אני נכחתי בהרצאה שלו כשביקר בארץ לפני שנים רבות ומאוד נהנה לקרוא ספרים שלו ולשמוע הרצאות שלו. הוא מורה מלא השראה! הדגש בהוראה שלו הוא השילוב של תשומת לב או mindfulness בכל פעולה שעושים בחיי היומיום.

קצת קשה לתרגם את המילה mindfulness למילה עברית יחידה. מיינדפולנס היא תשומת לב מלאה לרגע הנוכחי, נוכחות ערה וקשובה, לא תגובתית ולא שיפוטית לכל מה שמתרחש כאן ועכשיו; שהייה בהווה תוך התבוננות שלווה ועמוקה.

באתר של כפר שזיף זה מוסבר כך:

Mindfulness is the energy of being aware and awake to the present moment. It is the continuous practice of touching life deeply in every moment of daily life. To be mindful is to be truly alive, present and at one with those around you and with what you are doing.

ממליץ להיכנס לאתר של כפר שזיף; תוכלו לקרוא אם על האיש עצמו, על המקום ואפילו להוריד "תוכנת מיינדפולנס" שתעזור לכם להירגע בזמן עבודה עם מחשב… להלן שני קטעים קצרים שתרגמתי מתוך ספרים של טיך נאט האן:

מתוך: תחת עץ הבניאן

אם ברצונך לחיות, חייה ברגע הנוכחי. אם אתה רוצה את הבודהא, הוא חייב להיות ברגע הנוכחי. אם אתה רוצה נירוונה, זה חייב להיות ברגע הנוכחי. הרגע הנוכחי הוא הרגע היחיד שבו הדברים הללו זמינים עבורך. למה הנך רוצה להמשיך ולרוץ? סאמאטה (שלווה) פירושה לעצור ולגעת באופן עמוק ברגע הנוכחי. הרגע הנוכחי מכיל את כל פלאות החיים, לרבות השמיים הכחולים, השמש, עץ התפוז והאדם שהינו טוב, היה זה אתה.

כאשר תוכל לבסס את עצמך ברגע הנוכחי, תגלה שכל התנאים לאושרך כבר מצויים כאן, יש לך יותר מאשר הנך צריך כדי להיות מאושר. אין צורך לרוץ. זה שעצר הוא זה שמצא שלווה ושמחה. אני עצרתי; איני רץ אחר שום דבר. ביכולתך לגעת בתנאים להיותך מאושר. אתה יכול להכיר אותם, אם אתה באמת ברגע הנוכחי. נניח שתתרגל את תרגיל הנשימה הפשוט הזה:

בשאיפה אני מודע לעיני

בנשיפה אני מחייך באמצעות עיני

אתה מתרגל נגיעה בעיניים, לא עם אצבעותיך, אלא עם תודעתך. המיינדפולנס נוגע בעיניך.

בשאיפה אני מודע לעיני

בנשיפה אני מחייך באמצעות עיני

למה שנעשה זאת? כאשר אנו קשובים לעינינו אנו מודעים לכך שיש לנו עיניים. כאשר אנו מתרכזים בעינינו נגלה במהרה שעדיין יש לנו עיניים במצב טוב. ועיניים במצב טוב זה דבר נפלא. זה תנאי בסיסי מאוד לאושר ולשלוות נפש. אלו מאתנו שאיבדו את עיניהם, אינם יכולים לראות דבר. ורצונם העמוק ביותר הוא לזכות חזרה ביכולת הראייה. הם אומרים שאילו יכלו לראות זה היה כמו ללכת בגן-עדן. זה נכון. גן העדן של הצורות והצבעים הוא נפלא. כל שעליך לעשות הוא לשבת ולפקוח את עיניך, להסתכל ולנשום במודעות כדי להיות בגן-עדן. זהו גן-עדן של צורות וצבעים.

העיניים עדיין במצב טוב, הצורות והצבעים מסביב, שאתה יכול לקלוט בעינייך הטובות, שייכים למציאות שהנך חלק ממנה. אלו הם תנאים לאושרך. את התנאים האלו עליך למצוא. אין צורך שתחפש אותם. הם כבר קיימים עבורך. עינייך במצב טוב והשמיים הכחולים והשקיעה היפה וכל הפרחים שפורחים ברגע זה, אלו הם גורמים לאושרך בהם אתה יכול לגעת ושאותם אתה יכול להכיר, אם תחזור לרגע הנוכחי.

מתוך "השלום בכל צעד" Peace is Every Step

מדיטציה בהליכה יכולה להיות מהנה מאוד. אנו הולכים לאט, לבד או עם חברים, אם מתאפשר במקום יפה. מדיטציה בהליכה היא פשוט ליהנות מההליכה, הליכה לא כדי להגיע, אלא רק בשביל ללכת. המטרה היא להיות ברגע הנוכחי, במודעות לנשימה ולהליכה שלנו, ליהנות מכל צעד. לכן עלינו לנער החוצה את כל הדאגות והטרדות, לא לחשוב על העתיד, לא לחשוב על העבר, רק ליהנות מהרגע הנוכחי. אנחנו יכולים לתת יד לילד תוך כדי הליכה. אנו פוסעים וצועדים כאילו אנו האנשים המאושרים ביותר על פני האדמה.

למרות שאנו הולכים כל הזמן, ההליכה שלנו היא לרב יותר כמו ריצה. בעודנו הולכים אנו מטביעים דאגות ועצב על האדמה. עלינו ללכת באופן שיטביע רק שלום ושלווה על פני האדמה…. כאשר אנו יכולים לפסוע צעד אחד בשלום ובשמחה, אנו פועלים למען שלום ושמחה עבור כל האנושות. מדיטציה בהליכה היא תרגול נפלא.

כאשר אנו מתרגלים מדיטציית הליכה בחוץ, אנו הולכים קצת לאט יותר מהקצב הרגיל שלנו, ומתאמים את נשימתנו עם הצעדים. למשל, אנו עשויים לצעוד שלושה צעדים בכל שאיפה ושלושה צעדים בכל נשיפה…

היו מודעים למגע כפות הרגליים עם האדמה. לכו כאילו אתם מנשקים את האדמה עם כפות רגליכם. גרמנו נזק כה רב לאדמה. כעת הגיע הזמן לטפל בה היטב. אנו מביאים את השלום והשלווה שלנו אל פני האדמה ומשתפים בלקח האהבה. אנו הולכים ברוח זו. מפעם לפעם, כאשר אנו רואים משהו יפה, אנו עשויים לרצות לעצור ולהתבונן בו – עץ, פרח, ילדים משחקים. בעודנו מסתכלים, אנו ממשיכים להקשיב לנשימתנו, שאם לא כן נאבד את הפרח היפה וניתפס למחשבות. כאשר אנו רוצים להמשיך ללכת, אנו ממשיכים. כל צעד שאנו פוסעים יצור בריזה קרירה, ירענן את גופנו ואת נפשנו. כל צעד יגרום לפרח לפרוח תחת כפות רגלינו. אנו יכולים לעשות זאת רק כאשר איננו חושבים על העתיד או העבר, רק כשאנו יודעים שהחיים יכולים להימצא רק ברגע הנוכחי.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *