גוף האישה, בהיותו רך וגמיש מתאים במיוחד לתרגול יוגה. בפועל, רוב תלמידי היוגה הן תלמידות ורוב מורי היוגה הן מורות. נשים יכולות לתרגל יוגה באופן רגיל, אך עליהן להתאים את התרגול שלהן למהלך המחזור החודשי. גיטה איינגאר, בתו של ב.ק.ס איינגאר ומחברת הספר Yoga a Gem for Women, פיתחה רבות את הגישה ליוגה לנשים. במאמר שמוקדש לתרגול הנכון לאישה סביב המחזור החודשי כולו כותבת גיטה:

"יוגה מיועדת לכולם ללא יוצא מן הכלל; לגברים, נשים, ילדים, מבוגרים, זקנים, חולים ונכים. אולם יש הבדלים ביולוגיים במבנה הגוף בין גברים לנשים. לכן עלינו להבין את השינויים שיש לבצע בתרגול כך שיתאים לנשים לאורך כל המחזור החודשי.

כל אישה יודעת שגופה עובר שינויים במהלך החודש. זהו תפקוד משמעותי שבו ניכר הבדל בין גברים לנשים. גם אצל גברים יש שינויים הורמונאליים שונים – אך שינויים אלו אינם בולטים כמו השינויים שחלים אצל נשים. הוסת היא מציין של הנשיות וברור שהיא דרושה לאימהות. וסת בריאה היא ציון חשוב לבריאות פיזית ומנטאלית. עלינו לכבד את גופנו ואת התפקודים שעליו למלא. אם איננו מכבדים זאת אנו לא מכבדים את עצם קיומנו ולא את קיומם של הדורות העתידים."

התרגול סביב המחזור החודשי כולל את ימי הוסת עצמה, אחרי גמר הוסת, ימי הביוץ והימים שלפני הוסת הבאה. גיטה פרסמה הנחיות ועצות רבות לתרגול יוגה לנשים. תוכלו לראות סיכום של מאמר של גיטה בנושא וכן תרגום של שאלות ותשובות על התרגול במהלך המחזור החודשי.

יש כמה אבני דרך בחייה של האישה: קבלת הוסת הראשונה, תקופת הפוריות, הריון, אחרי לידה וגיל המעבר (סיום הפוריות).

תקופה חשובה וקריטית לתרגול יוגה היא תקופת ההריון.

יוגה לתקופת ההריון

"האימרה: 'כפי שתזרע, כך תקצור' מתאימה ביותר במקרה של נשים בהיריון. אישה שדואגת לבריאותה במהלך ההיריון, תקצור את הפרס של היריון בריא ותניב תינוק בריא. חיוני עבור האישה ההרה למשור על רווחתה הפיזית והמנטאלית הן עבורה והן לטובת הילד שבתוכה."

– גיטה איינגאר מתוךYoga – A Gem for Women

בתקופת ההיריון חלים שינויים קיצוניים בגוף האישה ותרגול היוגה נעשה חשוב אף יותר מאשר בזמנים אחרים. גדילת העובר בתוך הרחם מצמצמת את הנפח הנותר לאיברים האחרים, לרבות איברי העיכול והנשימה. ברור שתפקוד לקוי של מערכות אלו אצל האם, יפגע בהכרח ברווחה של העובר.

שיטת איינגאר היא אידיאלית לתרגול בזמן ההיריון – ב.ק.ס. איינגאר פיתח עשרות אמצעי עזר ומתודות בהן אפשר להשתמש לתרגול בטוח של יוגה בזמן ההיריון. מורה מיומן של השיטה יכול לאפשר לאישה הרה להמשיך לבצע תנוחות רבות, לרבות תנוחות הפוכות כמו עמידת ראש ועמידת כתפיים, וזאת ללא חשש לפגיעה בבריאות האישה או הרך הגדל בתוכה. עם זאת, יש צורך בהבנה רבה כדי להנחות תרגול נכון בתקופה זו ולכן רק מורים מוסמכים שהוכשרו במיוחד להוראת יוגה להריון רשאים ללמד נשים בהיריון.

תרגול היוגה בתקופת ההיריון מקל על תהליך ההיריון כולו ומהווה הכנה מעולה ללידה ולהחלמה מהירה לאחריה. התנוחות מסייעות להגדיל את החללים הפנימיים באזורי האגן, הבטן ובית החזה. דבר זה גורם לשיפור זרימת הדם והנשימה אצל האם ההרה ויוצר חלל רחב לתנועתו ולגדילתו של העובר. הספיגה המוגברת של החמצן בדם, וההסעה היעילה שלו לרחם, מאפשרת לעובר ליהנות מאספקה של חמצן וחומרי הזנה. כל אלו מסייעים לעובר לממש את פוטנציאל הגדילה שלו.

בנוסף, תרגול היוגה מאפשר לאישה לשלוט בתהליך הנשימה ולהשתמש בו למיקוד תשומת הלב פנימה, להשקטה ולהרפיה – לכל אלו חשיבות עליונה במהלך ההיריון ובלידה. תחושת השליטה העצמית והיכולת להגיע לשלווה מאפשרות לאישה לעבור את התקופה הקריטית הזו באופן אופטימאלי.

מתי מתחילים ?

באופן אידיאלי, מומלץ להתחיל בתרגול יוגה לפני ההיריון, אך במידה והדבר לא נעשה, אפשר להצטרף לקבוצת היריון עם תום השליש הראשון של ההיריון. כאשר הלידה תקינה, אפשר לחזור לתרגול מתון ורגוע בבית כחודש אחרי הלידה, בשלב זה רצוי להתרכז בתרגילי נשימה ובהרפיה. בהמשך אפשר לחזור בהדרגה לתרגל תנוחות שונות ולאחר כחודשיים (בהתאם למצב האם), אפשר לחזור לשעורי יוגה סדירים.

קראו הנחיות לתרגול יוגה בתקופת ההיריון.