תהליך הסמכת מורים בשיטת איינגאר

תהליך ההסמכה של מורים בשיטת איינגאר הוא ארוך ומובנה מאוד – לא קל לעיתים, אבל מבטיח את איכות המורים! יש דרגת הוראה שונות, החל מהסמכה בסיסית ועד למורה בכיר (סניור).

איינגאר הפריד את קורס המורים מההסמכה – הקורסים מועברים באופן פרטי, ע"י מורים בכירים (דרגת סניור ומעלה) וההסמכה נעשית ע"י עמותת אייגאר.

קורס המורים נמשך 3 שנים והדרישות הן גבוהות. דרישת קדם: לפחות שנתיים לימוד שיטת איינגאר (אצל מורה מוסמך להוראת השיטה). כך שבסיום הקורס יש לפחות 5 שנות לימוד. אבל מקבלים רק תעודת סיום הקורס, עדיין לא הסמכה.

שלוש דרגות ההסמכה הן: בסיסית (introductory), מתקדם (Junior) ובכיר (senior). חוץ מזה, יש דרגות Advanced, אבל כאלו יש רק מעט בעולם, בעיקר מורים ותיקים שמקורבים לאיינגאר (בארץ אין אף אחד כזה…).

לאינטרודקטורי יש שני שלבים: 1,2. לג'וניור וסניור יש שלושה שלבים (1,2,3). בארץ יש כעשרה מורים בכירים (רובם בדרגת סניור 1). באתר עמותת איינגאר כתוב לכל מורה באיזה דרגה הוא.

כדי לגשת למבחן להסמכה בסיסית שלב 1 יש צורך ב:

  • לפחות 5 שנות לימוד של איינגאר יוגה (אצל מורה מוסמך להוראת השיטה)
  • המלצה ממורה בדרגת ג'וניור 2  ומעלה.

בעקרון לא חייבים לעבור קורס מורים כדי לגשת לבחינה, אבל פרט למקרים ממש יוצאי דופן, בשביל לקבל המלצה צריך לעבור קורס מורים.

מבחן ההסמכה נעשה ע"י מורים בכירים של העמותה שעברו הכשרה מיוחדת להיות בוחנים. המבחן מורכב משני חלקים:

  1. תרגול – המועמדים מתרגלים לפי סדרה של תנוחות (איינגאר קבע סדרות לכל אחת מהרמות) והבוחנים מסתכלים על הביצוע ובעיקר על מידת הידע וההבנה של התנוחות.
  2. הוראה – מי שעובר את התרגול מתבקש ללמד כמה תנוחות חשובות והבוחנים בודקים את איכות ההוראה שלו.

בד"כ עוברים את המבחנים בין 50 ל-80 אחוז מהמועמדים.

מי שעובר אינטרודקטורי 1 עדיין אינו מוסמך!  הוא מקבל תעודה מהעמותה ורשאי ללמד בהנחיית מורה בכיר ממנו. אחרי שנה אפשר לגשת לאינטרודקטורי 2 ואז (סוף-סוף) מקבלים תעודת הסמכה בחתימת ידו של איינגאר.

כדי לגשת לבחינת ג'וניור 1 צריך להמתין שנתיים אחרי ההסמכה לאינטרודקטורי 2 ולקבל המלצה ממורה בכיר (בדרגת ג'וניור 3 לפחות).

וכן הלאה: ג'וניור 2, ג'וניור 3, סניור 1, סניור 2, סניור 3…. אף פעם לא ממש נחים על זרי הדפנה.

זה תהליך ארוך (אבל מהנה) של לימוד והעמקה – גם של התנוחות וגם של דרכי הוראתן!

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *