תנוחות שיקומיות לגברים

מתוך: Restorative Asanas for men, Geeta S. Iyengar, Yogadhara p. 270

תרגם: איל שפרוני

לתנוחות ההפוכות יש חשיבות רבה בשמירת הבריאות של מערכת ההפרשה הפנימית (המערכת האנדוקרינית) אצל גברים ונשים כאחד. נשים מתרגלות לרב מבחר של כפיפות קדימה וכן תנוחות הישענות על הגב (supine) ואולי דווי פאדה ויפאריטה דנדאסנה וסטובנדה סרוואנגאסנה עם תמיכה, בתקופת המחזור שלהן. סדרה זו שמומלצת לנשים, אינה אסורה לגברים, למרות שהם לא עוברים מחזור. חשוב לגברים, ממש כמו לנשים לשמור על איזון הורמונאלי, יציבות רגשית, לסלק עייפות ולמנוע תוקפנות. למעשה גברים צריכים לתרגל באופן שגרתי, לפחות פעם בשבוע תנוחות הפוכות, כפיפות קדימה ותנוחות הישענות על הגב (supine) כדי להימנע מלחץ דם גבוה, סוכרת, הפרעות הורמונאליות ורגשות כמו כעס ותשוקה. אז הם יזכו בשלוות נפש.

המחזור החודשי שמתרחש באופן סדיר אצל נשים אחת לחודש הוא מעין שעון פיזיולוגי שקובע את מחזור התרגול של נשים. גברים הם בני-מזל, משם שאין להם שעון פיזיולוגי כזה. עם זאת, אל להם לשכוח שבמקרה שלהם, השינוי עשוי להתרחש בפתאומיות בגיל מסוים ועלול לגרום אף להם להפרעות.

בגיל הנעורים, הנער עשוי לגלות שינוי פתאומי באישיותו. הוא עלול להיעשות אגרסיבי וההורים יתקשו לפקח עליו. לכן, בנייה של  אופי יציב חשובה הן נערים והן לנערות. בשלב זה הנערים מגלים לפתע את המיניות שלהם. יש תפקיד חשוב לבלוטות ההפרשה (הבלוטות האנדוקריניות) ולתפקודים הפיזיולוגיים שמחוללים את השינוי הזה. תרגול היוגה יכול ללא ספק לעזור לצעירים במהלך גיל ההתבגרות ואחריו, לקיים איזון נפשי פנימי ולשלוט ברגשותיהם.

חיוני לנערים וכן לגברים בוגרים לתרגל באופן סדיר תנוחות הפוכות והתארכויות לפנים (או "כפיפות קדימה") כדי להתגבר על עייפות, רוגז, הפרעות רגשיות וכו'.

לעיתים גברים סובלים מהפרשה פתאומית של זרע שגורמת לאובדן אנרגיה, זה אינו נחשב כמחלה; זהו תהליך נורמלי. זה הזמן להתרכז בתנוחות הפוכות ובהתארכויות לפנים.

בלוטות ההפרשה מסייעות זו לזו להשיג איזון, שמבוקר על-ידי מערכת העצבים. תנוחות הפוכות מעוררות את מערכת העצבים ואת בלוטות ההפרשה, ע"י שיפור זרימת הדם. מחזור הדם מאידך תלוי לתפקודו התקין, במערכות הנשימה והעיכול. בדרך זו מעגל המערכות מסייע בשמירת הבריאות. גברים שיודעים מעט על התפקוד של מערכות אלו, על הדרך הנכונה לבצע תנוחות הפוכות והתארכויות לפנים ועל האפקט של אסנות אלו על הגוף והנפש, יכולים להבין כיצד אסנות אלו מסייעות.

הבה נסביר מעט על תנוחות אלו. נתבונן לדוגמה בעמידת ראש (Salamba Sirsasana) ובעמידת כתפיים (Salamba Sarvangasana). עמידת ראש מעוררת את בלוטת יותרת המח (pituitary) ואת בלוטת התריס (thyroid). עמידת כתפיים משפרת את הזרימה לאזור בלוטת התריס. שתי אסנות אלו יחד עם תנוחת המחרשה (Halasana) מבקרות את הבלוטות האדרניליות (adrenals). הספר האתה יוגה פראדיפיקה מדבר על האפקט של ויפאריטה קאראני (Viparita Karani) שבה הצ'אנדרשטאנה (candrasthana) – האזור שבבסיס המוח המאחסן את האנרגיה ולא מאפשר לסוריהשטאנה (suryasthana) – באזור הטבור, לצרוך את כל האנרגיה. כל התנוחות ההפוכות שהזכרנו שייכות לקטגוריה של ויפאריטה קאראני, משום שהגוף מצוי במצב הפוך.

בלוטת יותרת המח  מצויה בראש מתחת להיפותלמוס (hypothalamus). ההיפותלמוס מקבל באופן קבוע את הדחפים העצביים כאשר הגוף והחושים צריכים לפעול באופן מידי. חומרים כימיים מסוימים מופרשים מההיפותלמוס לבלוטת יותרת המח ומפעילים בלוטה זו. עמידת ראש, ובעיקר כאשר היא נעשית נכון על כתר הראש, עם הרמת כתפיים והכנסת השכמות פנימה, מביאה תחושה נעימה ביותר למוח. לכן, לעיתים קרובות מרגישים צורך לעשות עמידת ראש כאשר עייפים; בעיקר מי שמתרגל תנוחה זו באופן סדיר.  הזרימה המוגברת לאזור המוח מרעננת ומעוררת את הבלוטות.

לעיתים קרובות רופאים מייעצים להימנע מעמידת ראש במקרה של לחץ דם גבוה. נראה שהם אינם יודעים שעמידת ראש, כשנעשית נכון, מסייעת לווסת את לחץ הדם. ללא ספק, יש לבצע עמידת ראש יחד עם עמידת כתפיים ומחרשה. אולם, עמידת הראש היא שמונעת לחץ דם, בתנאי שהיא נעשית כהלכה.  כאשר אדם כבר פיתח לחץ דם לא תקין, עמידת ראש עלולה להחריף את הבעיה, אלא אם כן לומדים את השיטה הנכונה והמדויקת לבצעה. ההיפותלמוס יוצר הורמון שנקרא וזופרסין (vasopressin), אשר מתחזק את לחץ הדם.לחץ דם גבוה הינו בעיה נפוצה אצל גברים, במיוחד כאשר המקצוע שלהם גורם למתח, חרדות והפרעות מנטליות. לכן, כמידת זהירות, עליהם לתרגל סאלמבה שירשאסנה וסאלמבה סרוונגאסנה באופן סדיר כדי למנוע בעיה זו.

למרות שסוכרת מסוגdiabetes insipidus[1]  היא נדירה הרבה יותר מאשר diabetes mellitus, התנוחות ההפוכות וההתארכויות לפנים הן מועילות ביותר לסוג זה. בסוכרת מסוג insipidus גדלה תדירות ההשתנה למרות שלא מצוי סוכר בשתן. אך הגוף מאבד מים. בסוג זה בלוטת יותרת המוח נכשלת בסילוק הוזוספרין. במילים אחרות, הסוריה צ'קרה – באזור הטבור – סופגת את הנקטר שבאזור בסיס המוח – ושורפת את כולו. תנוחות הפוכות מועילות ביותר לסובלים מסוג זה של סוכרת. סאלמבה שירשאסנה מעוררת את ההיפותלמוס ואת בלוטת יותרת המוח.

אחרי סאלמבה שירשאסנה חווים רעננות ודריכות. כאשר בלוטת יותרת המוח עצלה נגרמת עייפות, כהות, עודף שינה, כובד, השמנה וכו'. כאשר בלוטה זו בריאה היא מבקרת את משך השינה. לכן מומלץ לסטודנטים בתקופת מבחנים להתרכז בסאלמבה שירשאסנה, סאלמבה סרוונגאסנה, האלאסנה, סטובנדה סרוונגאסנה ו-ויפאריטה קארני כדי שיוכלו להתאושש במהירות. המוח יוותר רענן.

לאסנות אלו תפקיד נכבד בהתפתחות השכלית ובעיצוב האופי המוסרי אצל המתרגל הבריא. הן מחדדות את הכוח המנטלי.

סאלמבה סרוונגאסנה מבקרת את בלוטת יותרת המוח ובלוטת התריס. סאלמבה שירשאסנה מעוררת אותם וסאלמבה סרוונגאסנה מבקרת את העירור כדי שלא תהיה פעילות יתר. אנשים שסובלים מיתר בבלוטת התריס (hyperthyroid) נהנים מסאלמבה סרוונגאסנה, למרות שיש לבצעה עם תמיכה, בעוד שבעלי תת-פעילות של בלוטת התריס (hypothyroid) מרגישים מלאי חיים עם סאלמבה שירשאסנה. בלוטת תריס בריאה הממוקמת בגרון מראה נטייה של "רצון לחיות". אדם שחי חיים פעילים וחיוביים ובעל יכולת לחשיבה גבוהה ותודעה גבוהה.  התפתחות רוחנית מאוזנת ובריאה אפשרית עם בלוטת תריס בריאה ומבוקרת. לעומת זאת, בלוטה לא בריאה מעידה על דיכאון, עצבות ונטיות אובדניות. האדם הופך לשלילי.

עם זאת, אין לשכוח את היחס בין בלוטות אלו לבין הפעילות המינית. בלוטת יותרת מוח עצלה גורמת לאימפוטנציה ואילו בלוטות המין משפיעות על בלוטת התריס עם התרגשות מינית. מצד שני, בלוטות הכליות (adrenal) מאיצות את בלוטות המין.

הבעיות הנפוצות אצל גברים הן הגידול של בלוטות הפרוסטטה, התנפחות האשכים, תפקוד לא טוב של הפרוסטטה, דלקת או חסימה של שלפוחיות הזרע וכיוצא בזה.

תאי הזרע (sperm) נוצרים באשכים ונוזל הזרע (semen) מופרש על-ידי בלוטות הפרוסטטה. הפרוסטטה מוסיפה את הנוזל לתאי הזרע, ונוזל זה נע באמצעות שלפוחיות הזרע. יובש ונפיחות של בלוטות הפרוסטטה יוצרות אצל גברים כאב מקומי. סאלמבה שירשאסנה וסאלמבה סרוונגאסנה גם יחד מגנות על גברים מפני פרוסטטה מוגדלת, שגורמת לחסימה ולקשיים בהשתנה. באדה קונאסנה ואופווישטה קונאסנה בשירשאסנה וסופטה קונאסנה בסרוונגאסנה הן אסנות מונעות וגם מרפאות בעיות כאלו. כשם שווסת גורמת לירידה ברמת הסידן שצריכה להיות מטופלת על-ידי סאלמבה שירשאסנה וסאלמבה סרוונגאסנה, כך גם אצל גברים, האשכים מבקרים את רמת הסידן ותנוחות הפוכות שומרות על רמה זו.

בתארו את ההשפעות של סאלמבה שירשאסנה ב'אור על היוגה', איינגאר אומר: "המתרגל נעשה מאוזן ובעל בטחון עצמי לנוכח כאב ועונג, הפסד ורווח, בושה ותהילה, ותבוסה או ניצחון." כמה נכונה אמירה זו! כאשר בלוטות ההפרשה נשמרות במצב מאוזן האדם מבוקר לא רק פסיכולוגית, אלא גם רגשית, מנטלית ורוחנית.

מילת אזהרה! אל תבצעו רק סאלמבה שירשאסנה ואל תסיימו את התרגול בתנוחה זו בלבד; יש לתרגל סאלמבה סרוונגאסנה לאחריה. אנשים רבים שמעו על שאוואסנה וסבורים שתרגול האסנות צריך להסתיים עם שאוואסנה. אך כמה יודעים שיש לסיים את התרגול עם תנוחות הפוכות? לעיתים קרובות אנו אומרים לכם לסיים את התרגול עם הסדרה של סאלמבה סרוונגאסנה, האלאסנה, סטובנדה סרוונגאסנה ו-ויפאריטה קארני, או לפחות לבצע אחת מאסנות אלו. החלופה לתנוחות אלו היא התארכויות לפנים כמו פשצ'ימותאנאסנה. כעת תבינו למה אנו אומרים כך.

אזהרה זו חשובה יותר לגבי גברים מאשר לגבי נשים. גבר נעשה לגבר בשל בלוטות הכליות (adrenals) שלו, למרות שיש לו בלוטות מין. כוח גברי נובע מבלוטות כליות בריאות וחזקות, שיכולות להערים עליו לעיתים קרובות אם הוא לא יכול להעריך נכון את האנרגיה שלו. אצל גברים יש הפרשה מרובה של אדרנלין ולכן הם אנרגטיים. טבע שולטני ותוקפני זה נובע לרוב מעודף אדרנלין. חשוב מאוד לאזן את ההורמונים של האדרנלין עם הורמוני בלוטת יותרת המוח. אדם שהשיג איזון של רמות הורמונים אלו הוא עדין ומושל ברוחו, בעל טבע יצירתי ועומק חשיבה.

אפשר לבקר פעילות יתר של בלוטות הכליה באמצעות התארכויות לפנים בלבד. גברים יכולים להשתמש בתנוחות מסוג זה כדי לבקר לחץ דם, כעס, חרדה, נטיות לסוכרת, תוקפנות, רשעות וכו'. איינגאר מציין ב'אור על היוגה' שפשצ'ימותאנאסנה מסייעת בהגברת כוח החיות ומוליכה לשליטה מינית. הדם המחומצן מוזרם באזור איברי הרבייה ושומר על בריאותם. יש חשיבות לכך שפשצ'ימותאנאסנה נקראת גם Ugrasana ו-Brahmacharyasana. היא מבקרת את התשוקה המינית עם תחושה בריאה ולא מובילה לאימפוטנציה, בעוד שהתארכויות לאחור מומלצות לסובלים מאימפוטנציה. לכן, כל אימת שיש פליטה לא רצויה של זרע, יש לבצע תנוחות הפוכות והתארכויות לפנים. למעשה יש לאזן קבוצה זו של אסנות עם תנוחות אחרות כגון תנוחות עמידה וכפיפות לאחור. לכן, על גברים לבצע כפיפות לפנים לפחות פעם בשבוע ותנוחות הפוכות באופן סדיר, כל יום מבלי להחסיר – זה ישמור עליהם ממחלות עתידיות כגון מיימת האשכים ((hydrocoel, זיבה (gonorrhoea), פליטת זרע (spermatorrhoea), בקע (hernia), פרוסטטה מוגדלת, השתנה תכופה וכואבת, לחץ דם גבוה, מתח, שחיקה וכו'. אולם כאשר הם סובלים מאימפוטנציה עליהם לתרגל כפיפות לאחור.

כששמים לב למצב המנטלי של גברים, אפשר להיווכח שלוקח להם זמן ארוך להתגבר על דיכאון. הם אמיצים ואינם מתמוטטים מהר כמו נשים.  ההידרדרות שלהם היא איטית. המתחים המנטליים, הדאגות הדיכאונות אינם מבוטאים כמו אצל נשים. בעיות כאלו ניכרות בגוף מיידית אצל נשים, אך רק באופן הדרגתי אצל גברים. זו הסיבה שרוב הגברים סובלים אחרי גיל 45 ולעיתים אף פוגשים את מותם.

האופי המופנם של הגברים עשוי להיחשב לעיתים כמעלה, אך יש לברר האם אין כאן צורה סמויה של התאבדות. שלווה ושקט אמיתיים אצל גברים או נשים לא צריכה מעולם להיות צביעות. כאשר אדם מעמיד פנים שהוא שקט, רגוע ושמח זה עלול להיות אובדני. תכונות אלו צריכות להיות אמיתיות, אז אין נזק. תנוחות הפוכות והתארכויות לפנים שומרות מפני פרטנזיות כאלו ומפני מצבים אובדניים ושקריים.

לתנוחות הפוכות יש תפקיד חשוב בחיי הגברים כדי לשמור את מצב מנטלי שקט ומאוזן. ההתארכויות לפנים מנטרלות את התוקפנות שלהם בעוד שתנוחות השכיבה על הגב (supine) מעניקות להם חופש בתהליך הנשימה ומצננות את איברי הרבייה, מה שמסייע להשגת שקט נפשי.

 

 

[1]  diabetes insipidus – סוג נדיר של סוכרת שנגרם כתוצאה משיבוש בהפרשת ההורמון וזופרסין

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *