מהי ברהמהצ'ריה?

היאמה הרביעית, ברהמהצ'ריה, היא ריסון של אינסטינקט בסיסי ביותר לכל העולם הביולוגי. גם הימסה, א-סאטיה וסטייה הן נטיות טבעיות של בני האדם, אבל כאן מדובר באינסטינקט טבעי שהוא בסיסי הרבה יותר וחל על כל ממלכת החי.

שבועת הברהמהצ'ריה – ריסון היצר המיני, חלה לא רק על נזירים, אלא גם על אנשי משפחה, אלא שבמקרה זה הריסון הוא לא מוחלט.

בניגוד ליאמות האחרות, שבהן ויאסה, מציין שהן משמעת של מחשבה, דיבור ומעשה, כאן הוא רק מדבר על ריסון איבר המין. הפרשנות של פרשנט היא שבגלל הייחוד והעוצמה של האינסטינקט המיני, כל מחשבה של השתוקקות מינית מתבטאת מיד באופן פיזי, תהיה תגובה של איבר המין שנחשב אחד מחמשת איברי הפעולה. זאת בניגוד ליאמות האחרות שמתייחסות לאיברי הפעולה האחרים. למשל, אדם יכול להיות שטוף במחשבות של שנאה ואלימות, אבל לא לבטא את זה באופן פיזי בשום צורה – לא בפה (שאף הוא איבר פעולה, פעולת הדיבור) ולא בידיים או ברגליים. כמו"כ אדם יכול לרצות לגנוב, מבלי שתהיה לזה השפעה על איברי הפעולה שלו.

אגב, הקבלה דומה יש גם באיברי החישה – מחשבה על אוכל יוצרת מיד תגובה של הלשון. לכן חוש הטעם הוא מיוחד במובן זה. לכן יש חשיבות גדולה ביוגה לריסון של ההתנהגות המינית ושל הרגלי האכילה.

עם זאת, כדי לתרגל ברהמצ'ריה, צריך שליטה בכל איברי הפעולה והחישה, וגם בתודעה (שנחשבת ביוגה כאיבר החישה השישי). אי ההשתוקקות צריכה להיות מתורגלת בכל הגוף. כל דיבור או מחשבה או פעולה שקשורה למין, מעוררת את היצר המיני וצריכה להיות בשליטה. הפרה של ברהמהצ'ריה יכולה להיעשות גם ע"י דיבור, מחשבה או מגע הנעשים באופן לא טהור ומתוך כוונות מיניות, כאשר זה לא הולם.

האגני פוראנה אומרת שברהמהצ'ריה חשובה להצלחה בכל משימה או מאמץ (endeavor).

בכתבים היוגיים, מוגדרת הברהמהצ'ריה באופן שונה לכל אחד משלבי החיים (ה-אשרמות). יש גם כללי אישות שבין בעל ואשתו (בדומה למה שקיים ביהדות) שמתייחסים לימי המחזור ולמצב הירח.

לפי היוגה והאיורוודה יש שבעה מרכיבים לגוף (dhatus): עור, דם, מח עצמות, בשר, עצמות, שרירים ותאי מין (זרע או ביצית). המרכיב האחרון נקרא shukra – זהו התוצר הסופי של המזון  ואין לו מילה מקבילה באנגלית, משום שהוא מצוי בכל הגוף. כאשר הוא מוכוון לאיבר המין הוא נקרא retas – שזה מקביל אולי למונח זרע. אבל זה קורה רק כאשר יש גירוי מיני. עד אז זה הרכיב הזה נשאר בצורה של shukra בכל הגוף. כאשר ה- shukra הופך ל-retas הפליטה שלו היא בלתי נמנעת. לכן, היוגי שבוחר להתנזר, צריך – ע"י הימנעות ממחשבה על סקס, למנוע את הפיכת ה- shukra ל- retas. אז, לפי הכתובים הוא יזכה בעוצמה virya, משום שהאנרגיה המינית, שהיא חזקה ביותר מותמרת לאנרגיה רוחנית. האינטסטינקט המיני הוא כה חזק שכל אימפולס, קטן ככל שיהיה, גורם להפיכת ה- shukra ל- retas. לכן בכתבים היוגיים יש דגש כה חמור לנזירים לשמור באופן מוחלט על נדר הברהאמצ'ריה ויש כללי ייחוד, אפילו חמורים יותר מאשר ביהדות.

לכן, ברהמהצ'ריה צריכה להיות מתורגלת ברמת התודעה – ריסון המחשבה כדי למנוע הפיכת ה- shukra ל-retas.

במצב של ברהאמצ'ריה, כאשר המיינד שלוו ואין השתוקקות וסערות במיינד, ה- shukra הופך לרכיב אחר שנקרא ojas – זהו רכיב שמביא תפארת ותהילה (glory). אלמנט זה מופיע רק אצל אלו שמבוססים בנדר הפרישות.

עם זאת, הכתבים היוגיים לא ממליצים לאנשים רגילים לדכא או להדחיק את היצר המיני, אלא למצוא דרך אמצע, בין דיכוי מוחלט, לבין עירור לא נשלט ונהנתנות מינית. כחלק מהדרך הרוחנית, שכוללת ריסון של ההתנהגות שלנו (כמו שלושת היאמות הקודמות), צריך גם ריסון של החשק המיני.

לפי פרשנט, מרכז האנרגיה המינית הוא בבסיס עמוד השדרה, ואצל אנשים רגילים הוא יורד לכיוון איברי המין, וזה מה שמבטיח את קיום המין. אולם, אצל היוגי הוא זורם במעלה עמוד השדרה אל המוח, וזה מעניק ליוגי תודעה מפותחת ויכולות מופלאות. העלאת האנרגיה הזו נעשית בפראנאיאמה. במקום היצירתיות הביולוגית, היוגי מקבל יצירתיות תודעתית.

יש גם אסנות שיכולות לסייע להתמרת האנרגיה המינית, בתנאי שהן נעשות במצב תודעה כזה. כל התנוחות ההפוכות, תנוחות ישיבה כמו בדקון ומולהבנדה אסנה, ברהמהצ'ריהאסנה. כל אלו יוצרים תשתית לשמירה על הברהמהצ'ריה.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *