ייחודיות תרגול היוגה

מה כל כך מיוחד בתרגול תנוחות היוגה?

כל מי שמעמיק בתרגול תנוחות היוגה מרגיש כי ישנו משהו מיוחד באופן תרגול זה, משהו הנוגע ומשפיע על כל הווייתנו ומעניק אושר גדול וסיפוק. אם כך מדוע לסגנונות אחרים של ספורט ופעילויות אין את אותו האפקט?

אחת התשובות הינה כי תרגול האסאנות, תנוחות היוגה, מערב מגוון רחב של תנועות ופעולות מורכבות אשר דורשות למידה. נסו להשוות תרגול זה אל פעילויות מועילות כשלעצמן, כמו ג'וגינג, רכיבה על אופניים או שחיה, אלו ללא ספק פעילויות מאד חיוביות ובריאות אך הפעולה עצמה הינה רפטטיבית ומכנית. ברגע שלומדים לפדל הגוף שלנו מפנים ולומד את התנועה, אין צורך יותר לחשוב על מה ואיך עושים. למעשה, רק צריך לחזור על תנועת הרגליים שוב ושוב אך בכך מפתחים קבוצת שרירים ספציפית ומוגבלת.

תרגול אסאנות הינו שונה מכך בתכלית מכיוון שהוא מערב פעילות של הרבה שרירים באופן מתואם. על מנת לנוע באופן זה עלינו להיות מודעים לפעילויות שאנחנו עושים, כך שהאפקט הוא איחוד של התודעה והגוף. תיאום של הרבה פעולות דורש תקשורת בין תפקודים כמו נשימה, ריכוז, התבוננות, הסתגלות וכו', עד ששוקעים לחלוטין בפעילות עצמה. תיאום מוביל לתקשורת שמובילה לעוד לתקשורת, זו מעין תזמורת של פעילויות שנעשות יותר ויותר הרמוניות ככל שמלטשים ומתקדמים בתרגול.

לסוג כזה של פעילות, תרגול יוגה, יש אפקט עמוק על התודעה והגוף, ליטוש הפעולות והתנועות דורש התבוננות ורגישות למתרחש. לשחיה או ריצה – למרות כל היתרונות שחד משמעית טמונים בחובם, אין אפקט כזה, הם לא יגרמו לנו להיות יותר אינטליגנטים או רגישים. לאסאנות לעומת זאת, כאשר הן מבוצעות במודעות, יש פוטנציאל להעשיר אותנו ברבדים שונים ולשפר את הרגישות שלנו, הפרופורציה, חוש השיפוט וכו'.  תרגול מסוג כזה יהפוך אותנו ליותר אינטליגנטים במובן העמוק של המילה, לא במנת המשכל אלא ביכולת שלנו להגיב באופן נכון לגירויים ומצבים בחיינו. לתרגול גם יכול לעשות אותנו גם לבני אדם טובים יותר שמחים ושלווים, אך זה כבר נושא לדיון אחר. שאני מקווה לכתוב עליו בהמשך.

כתיבה (באנגלית): איל שפרוני

תרגום: ליאת רייכמן

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *