נקודה כחולה חיוורת

כדי להתקדם ביוגה, צריך בנוסף לרצון עז ומחויבות לתרגול, ולימוד וחקירה עצמית, גם לפתח ענווה והוקרת תודה. בקרייה יוגה של פטנג'לי (סוטרה II.1), זה נקרא: אישוורה פראנידהנה, שהיא התמסרות לאל. אבל יוגה אינה בהכרח מחייבת אמונה באל. אישוורה פראנידהנה היא הוקרה של הכוחות שמקיימים אותנו, ושל הפלא הגדול של הקיום. זה גם הכרה במגבלות שלנו, בכך שאנחנו לא יכולים הכל ולא שולטים על הכל. ראיית עצמנו בפרופורציה מציאותית, וניעור של תחושת המרכזיות והחשיבות העצמית שלנו.

אני חושב שהקטע "נקודה כחולה חיוורת" שנכתב ע"י קארל סאגן – חוקר, אסטרונום וסופר, בן המאה ה-XX יכול לעזור לנו לראות דברים בפרופורציה מציאותית ולפתח ענווה, אפילו השתאות, מול היקום המופלא שאנו חלק ממנו. קארל סאגן כתב קטע זה לנוכח תצלום של כדור הארץ שצולם ב-1990 על ידי הגשושית וויאג'ר 1, ממרחק של למעלה מ-6 מיליארד ק"מ. בתמונה זו כדור הארץ נראה כנקודה קטנה וחיוורת על הרקע העצום של החלל. סאגן כתב על תמונה זו כך (תוכלו לקרוא על זה עוד ברשת, חפשו "pale blue dot"):

"התבוננו שוב בנקודה הזו. זה פה; זה הבית; זה אנחנו. על נקודה זו, כל מה שאהבתם, כל מה שידעתם, כל מה ששמעתם אי-פעם, כל אדם שפעם היה, חי כאן את חייו. כל השמחות והסבל שלנו, אלפי דתות, אידיאולוגיות, ודוקטרינות בטוחות בעצמן, כל הציידים והלקטים, כל הגיבורים והפחדנים, כל היוצרים וההורסים בציוויליזציה, כל המלכים והמוני העם, כל הזוגות הצעירים המאוהבים, כל האימהות והאבות, הילדים מלאי התקווה, הממציאים והמגלים, כל מורי המוסר, הפוליטיקאים המושחתים, כל כוכבי העל, והמנהיגים הגדולים, כל הקדושים והחוטאים בהיסטוריה של המין שלנו חיו פה, על גרגיר אבק זה התלוי באור השמש.

כדור הארץ הוא במה קטנה במרחב הקוסמי. חשבו על כל ההתאכזרויות ללא גבול שנעשו ע"י התושבים של פינה אחת של הפיקסל הזה כנגד התושבים של פינה אחרת של אותו פיקסל, שכמעט שניתן להבחין ביניהם. כמה תדירות אי-ההבנות שלהם, כמה נלהבים הם להרוג איש את רעהו, כמה לוהטת השנאה שלהם. חשבו על כל נהרות הדם שנשפכו ע"י גנרלים ושליטים, כדי שברב כבוד והדר, יוכלו להיות לרגע לאדונים של חלק קטן מנקודה זו.

כל הרהב והחשיבות העצמית שלנו, האשליה שיש לנו מקום מיוחד ביקום, מאותגרים ע"י נקודת אור חיוורת זו. כדור הארץ שלנו הוא כתם בודד בתוך החושך הקוסמי העצום שמקיף אותנו. בכל המרחב הזה, אין רמז לדבר מה שיכול לגאול אותנו מעצמנו.

כדור הארץ הוא העולם היחיד שידוע עד כה שמאכלס חיים. אין מקום אחר, לפחות בעתיד הקרוב, אליו המין שלנו יכול להגר. לבקר כן. אך להתיישב, עדיין לא. אם נרצה או לא, כרגע כדור הארץ הוא הבית שלנו.

נאמר שהאסטרונומיה היא מדע שבונה ענווה ואופי. נראה שאין עדות טובה יותר לאיוולת של המין האנושי מאשר בבואה מרוחקת זו של עולמנו. עבורי, זה מדגיש את האחריות שלנו לנהוג ביתר אדיבות אחד אם השני, לשמור ולהוקיר את הנקודה הכחולה החיוורת, הבית היחיד שידענו אי פעם".

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *