להצית מחדש את ההשראה שלך לתרגול יוגה

איל שפרוני

תרגום מאנגלית: שי יוז

מציאת השראה לתרגול יוגה

תרגול עצמי הוא מרכיב חשוב מאוד בנתיב היוגי שלנו (קראו כאן וכאן על בניית תרגול עצמי). עם זאת, להתמיד בתרגול עצמי לאורך זמן זוהי משימה לא פשוטה – הדבר דורש משמעת עצמית והתמדה, אך גם השראה מתמשכת. גם אם תרגול יוגה הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, מהשגרה היומיומית שלנו, לפעמים, אנו מוצאים את עצמנו עושים את התרגול אבל חשבים על המשך היום וחותרים לסיים כדי להתפנות לשאר הפעילויות של היום. לעתים קרובות, במהלך אימון הבוקר שלי, אני מוצא את עצמי מהרהר על כל המשימות שעליי להשלים באותו היום, ואני הופך יותר ויותר חסר מנוחה. זה לא אמור לקרות! אני יודע שהתרגול הוא החלק הכי טוב ביום שלי, ואני יודע שאני צריך לגשת אליו בלב שלם! לכן, אני צריך לחדש ולהצית את ההשראה לתרגול. במאמר זה, אני מציע שלוש רפלקציות בהן אני משתמש בכדי לעשות בדיוק את זה. התמקדות יומיומית בשלושת הגישות הללו מחזקת אותן, עוזרת לי לשמור על השראה, ושומרת על המוטיבציה שלי להתאמן בהתלהבות ובתשומת לב מרבית.

 

טיפוח סנטושה – שביעות רצון

הרפלקציה הראשונה נוגעת לטיפוח סנטושה (santōṣḥa) – שביעות רצון. כתבתי לא מעט על סנטושה (ראו: מהי סנטושה, על תרגול סנטושה, על סנטושה והתגברות על מחשבות שליליות).

יש לנו נטייה כה מובנית להתמקד במחשבות וברגשות שליליים; לשים לב למה שחסר, להתרכז בכישלונות שלנו, וזאת תוך קבלת ההצלחות וההישגים שלנו כמובנים מאליהם, ואף התעלמות מהם. נראה שזוהי הנטייה הטבעית של המיינד שלנו, נטייה שעוצבה על ידי הליך הברירה הטבעית שמכוון אותנו להתרכז בסיכונים ובסכנות. עם זאת, מיינד שעסוק במחשבות ורגשות שליליים אינו מיינד שמח ומאושר. לחשוב על מה שהשתבש ולהתמקד בטעויות שעשינו אינה דרך טובה להיות בשמחה או בשלוה. לכן נתיבים רוחניים רבים ממליצים לפתח שביעות רצון, ואכן, סנטושה היא חלק משמונת איברי היוגה (ראו סוטרות היוגה של פטנג'לי II.32) – שיחד מהווים את הנתיב שלימד פטנג'לי לטיהור המיינד (ashuddhi kshaye) ופיתוח חוכמה רוחנית והבחנה (jnana & viveka khyateh). אבל כיצד ניתן לפתח שביעות רצון?

התשובה לכך היא לפתח הערכה והכרת תודה.

רבים מאתנו הם בעלי נטייה לשליליות, נטייה זו כה מושרשת בנפש, שכדי לטפח חיוביות ושביעות רצון עלינו לתרגל הערכה והכרת תודה מדי יום. בכדי להצית מחדש את ההשראה לתרגול יוגה – עשו לעצמכם הרגל להקדיש כמה דקות בתחילת האימון (או, אם אתם מעדיפים, בסוף כל יום) להעריך את כל המתנות היקרות שיש בחייכם. יש לכם הרבה מאלו אם אתם קוראים מאמר זה; אינכם עסוקים מדי בהישרדות ויכולים להקדיש זמן לקריאת המאמר הזה. אינכם רעבים, ונוח לכם מספיק בכדי להירגע ולהתרכז. התמזל מזלכם לקבל השכלה טובה המאפשרת לכם לקרוא, להבין ולחשוב. אם בעלית מוטיבציה ורצון ללכת בדרך רוחנית, ומצאתם  את היוגה – דרך נפלאה לפיתוח היכולות שלכם ההופכת אותכם לאנשים טובים יותר. יש לכם מספיק אמצעים חומריים כדי להרשות לעצמכם מחשב וחיבור לאינטרנט. אתם באמת ברי מזל!

זכרו כי אין לקבל מתנות וברכות אלה כמובנות מאליהן; רוב האנשים בעולם שלנו אינם כה ברי מזל ולא זכו בכל אלו. במאמר קודם על סנטושה הצעתי לפתח סנטושה על ידי חשיבה על מזלנו הטוב באמצעות חמשת הקטגוריות הבאות: בריאותנו הטובה יחסית (למשל, היכולת שלנו ללכת, לראות ולחשוב), היחסים הטובים שלנו עם חברים ושותפים, אהבה וטיפול שקיבלנו כשגדלנו, העובדה שהצרכים הבסיסיים שלנו: מזון, מחסה ובגדים מסופקים במלואם (ויש לנו עוד כל כך הרבה מעבר לכך), החופש והביטחון שאנו נהנים מהם, ודרך היוגה הממלאה את חיינו במטרה ומשמעות.

 

תרגול שלנו תורם למערכת האקולוגית של כדור הארץ

הרפלקציה השנייה קשורה לאקולוגיית הפלנטה שלנו.

ההתפתחות המהירה של הציוויליזציה שלנו מעמידה את המערכת האקולוגית של כדור הארץ בסכנה חמורה. המצב המתפתח כבר מדאיג מאוד וצפוי להחמיר בשנים הקרובות אלא אם כן אנו, בני האדם, נעשה משהו בכדי לעצור את האסון הקרב ובא.

ברור למדי כי דבר בסיסי שאנו יכולים לעשות כדי לסייע למנוע את המשבר הזה ואולי להציל את כדור הארץ שלנו (או ליתר דיוק, להציל את החיים על כדור הארץ שהרי הפלנטה עצמה לא באמת מושפעת מהתנהגותנו חסרת האחריות) הוא לשלוט בחמדנותנו ולצרוך פחות.

אנו יודעים מניסיון שככל שאנו חשים יותר שמחה ושביעות רצון כך אנו מחפשים פחות סיפוק חיצוני. לכן אני מאמין שתרגול היוגה יכול לתרום לשמירה על חייהם של כל המינים, כולל שלנו. התרגול מפתח משאבים פנימיים של שביעות רצון, שלווה ושמחה. על ידי טיפוח המשאבים הפנימיים הללו, לא תצטרכו לצרוך כל כך הרבה. תהיו פחות תלויים בתענוגות חומריים או במזון כדי למלא את החלל שבתוככם. לא תצטרכו להתהדר במכונית היוקרה החדישה ביותר או בדגם הטלפון הנייד האחרון שיצא כדי להרגיש ראויים. כאשר אתם לומדים כיצד למצוא את שמחת ההוויה ברגע הנוכחי, לא תצטרכו לצאת לחופשות יקרות בבתי מלון מפוארים או לעסוק ספורט אתגרי בכדי לספק לעצמכם גירויים ולהתרגש.

מבחינה זו, יוגה מסייעת לנו לוותר על כל ההנאות החולפות הללו. למעשה, Vairagya-ויתור, אי השתוקקות, או אי- היצמדות (ראו עוד אודות Vairagya) הוא מרכיב חשוב ביוגה (ראו סוטרת היוגה של פטנג'לי I.12 & I.16). בימים אלה, יותר מתמיד, העולם זקוק ליותר ויתור. זה לא חייב להיות ויתור מוחלט של חיים נזיריים, אבל עלינו ללמוד לנהל חיים פשוטים יותר ולצרוך פחות.

יוגה יכולה לעזור לנו להפחית את הצריכה שלנו ואת טביעת הרגל האקולוגית שלנו, לא רק על ידי הפיכתנו למסופקים יותר. היוגה היא רפואה מונעת ואמצעי נפלא לבריאות הציבור שכל מדינות העולם צריכות לאמץ. שמירה על בריאות הגוף תגרום להפחתה של צריכת משאבים רפואיים; שמירה על איזון המיינד תחסוך במשאבי בריאות הנפש.

לכן, לתרגול היומיומי הפשוט שלך יש השפעות מרחיקות לכת, לא רק על רווחתך אלא גם על רווחת כדור הארץ כולו.

 

התרגול שלך אינו רק עבורך

לעתים קרובות נראה כי אסנות ומדיטציה הן שיטות תירגול המתרכזות רק בעצמנו, ומובילות לניתוק ובידוד, אך זוהי למעשה הבנה שטחית ביותר של תרגולים אלו. חישבו על מה שאתם מקרינים לעולם. האם אתם מקרינים רווחה, שמחה ונדיבות או צורות שונות של אומללות?

כאשר אתם חלשים או נמצאים בסבל, אתם מטילים נטל על האנשים סביבכם, מכיוון שהם צריכים לתמוך בכם ולדאוג לכם. אתם עלולים גם לפגוע באנשים אחרים בגלל הדברים שאתם אומרים או עושים מתוך החולשה שלכם, או מתוך פחד או כעס. יתר על כן, לא תוכלו להציע סיוע לאנשים אחרים, מכיוון שתהיו עסוקים תדיר בסבל שלכם. כאשר, באמצעות תרגול, אתם מפתחים חוזק נפשי ויציבות, חבריכם ובני משפחתכם לא יצטרכו לסבול את מצבי הרוח הרעים, הנרגנות, התסכול או הדכדוך שלכם.

כאשר אתם יוצרים יותר שמחה ושלווה בחייכם, כמובן שתרוויחו מכך ישירות, אך אינכם היחידים שיצאו נשכרים מכך. התרגול שלכם, שלעתים קרובות נראה מבודד, יוצר אדוות ומשפיע על האנשים סביבכם. כאשר האנשים סביבכם יראו את החיוביות, הרוגע והשמחה שלכם, הם יושפעו מכך. הדוגמה החיובית שלכם תהווה השראה עבורם לתרגל בעצמם, על מנת לשפר את חייהם שלהם וההשראה לתרגול יוגה תזרום הן כלפי פנים והן כלפי חוץ.

הנזיר הבודהיסטי Thich Nhat Hanh אמר:

"חיוך יכול לשנות את מצב העולם."

ואכן, האנושות כולה, כמו גם כל היצורים האחרים יכולים להפיק תועלת מהתרגול המבודד שלכם. זה אולי נשמע מוגזם, אבל אתם אף פעם לא באמת יודעים איך אנשים אחרים מושפעים מההתנהגות שלכם, או מדברים שאתם אומרים ועושים. אולי החיוך שלכם או פעולה שתעשו באהבה וחמלה יהיו המקור לשינוי משמעותי בחייו של מישהו, מבלי שאפילו תהיו מודעים לכך. שינוי זה בחייו של אדם אחד יכול לייצר אדוות ולהמשיך להשפיע על אנשים נוספים. להשפעה הזו אין גבולות, היא מדבקת ועלולה להתפשט כמו וירוס (חיובי).

לכן, כאשר אתם מאבדים את ההשראה שלכם והתרגול שלכם הופך משעמם ומכני, או כאשר אתם מתמודדים עם קושי, חשבו על זה: אינכם מתאמנים רק עבורכם; אתם מתאמנים לרווחת האנושות כולה. אתם מציעים את התרגול שלכם כמתנה לאנושות; אתם זורעים זרעים שיכולים לנבוט בדרכים בלתי צפויות.

 

לסיכום

טיפוח שביעות רצון מפתח אושר; אושר מוביל לחיים שלווים יותר, פשוטים יותר, וכתוצאה מכך תורמים לשימור המערכת האקולוגית כולה. הדבר גם יוצר נטייה ליותר נדיבות וחמלה, אשר ישפיעו בהמשך על כלל החברה. התמקדות בכך יכולה להחדיר לתרגול שלכם השראה, שתניע אתכם להתמיד ולהתקדם בו.

 

 

כתב: איל שפרוני

תרגום: שי יוז

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *