רם עמית – פסיכולוג

מה שהביא אותי ללמוד יוגה זה הרצון לשפר את בריאותי הגופנית, הנפשית והרוחנית, מתוך ההבנה שדרך תרגול היוגה אוכל להעמיק את חקר החוויה של החיים ולשפר את חיי במקביל. התובנה הנ"ל נבנתה במשך שנים של מחקר-עצמי ולימודים רשמיים ובעיקר לא-רשמיים.

בשבילי תרגול היוגה הוא הכלי היעיל ביותר להעמקת היחסים הכנים עם גופי, ולהיעזר בו כשער להעמקת ההבנה של החיים והתודעה על רצף התפתחות רוחנית שאין לה התחלה ולא סוף. התרגולים השבועיים עם איל שפרוני מוציאים אותי בתחושה של RESET כמו שעושים למחשב כשהוא נתקע – אני יוצא חדש וטהור מכל שעור ומוכן להתחיל שבוע חדש באופן חיובי ובריא יותר.

אני מאוד נהנה מהמחזוריות שבתרגול היוגה עם איל – ישנה מחזוריות כל שעור, יש מחזוריות חודשית ויש מחזוריות שנתית – מסגרת הנותנת לי תחושה של התחדשות עונתית ומשמעות להמשך המחקר האינסופי של התודעה במסגרת הגופנית. כמו-כן למדתי רבות על חוסר הסימטריות של גופי וכיצד לתקן ככל שמתאפשר לי בכל תרגול, במטרה לשפר את האיזון הגופני, ומתוך כך גם הנפשי והרוחני. אני חש שבמקביל לתרגול היוגה, אני מפתח ומעמיק את מערכת היחסים עם גופי ולומד להתחשב ולהעריך אותו יותר ויותר כלל שהתרגול מתקדם.

בשלוש השנים האחרונות אני לומד במרכז ליוגה של משפחת שיפרוני בזיכרון יעקב. את מירב השעורים אני מתרגל כשאיל הוא המורה, ומידי פעם חווה הוראה של מורים אחרים. יש הרבה סיבות לכך שאני בוחר שוב ושוב לחזור ללמוד אצל איל, ובראש וראשונה התחושה של "עבודה עם כיוון הסיבים" משמע, שאין לחץ לעמוד בקריטריונים חיצוניים אלא ההפך, כל אחד מאיתנו מוזמן ונתמך להתקדם בקצב שלו, תוך הקשבה פנימית למוגבלויות הגופניות. אין תחרותיות, אלא התמקדות פנימית ולא חיצונית, והכל נעשה תוך עדינות והתחשבות. אווירה זו מאפשרת לי להתקדם באופן היעיל ביותר, ללא לחצים מיותרים, בקצב הנכון לגופי ותודעתי ומתוך מחויבות טהורה לתהליך  פנימי שיסתיים רק כשגופי יחדל לחיות. פעמים רבות שמעתי על תירגולי יוגה ככלל ואיינגר בפרט, שסגנון ההוראה בהם הוא מאוד נוקשה ודורשני, ומתמקד בשאיפה להגיע לדיוק חיצוני ופיזי בתנוחות תוך משמעת ברזל. סגנון שכזה לא רק שאינו נעים לי, אלא שאינו יעיל מבחינתי, ויוצר "מכונות-גופניות" ממושמעות שאינן מחוברות לחקר התודעה הנקי. הגישה של המורים במרכז של משפחת שיפרוני מעודד כל מתרגל/ת להתמקד בתהליך האישי, בקצב האישי ולעבוד מבפנים וללא עבודה כלפי חוץ.

נתמזל מזלי לקחת חלק פעיל ביצירת החוברת "נפלאות הכיסא" ותהליך היצירה הזה רק חיזק אצלי את התובנה שאני נמצא במקום הנכון לתרגול יוגה כחלק מחיים יצירתיים שהולכים וצומחים ומעמיקים את ההבנה, התודעה וההערכה לחוויית חיים מלאה, מהנה ומספקת, העוזרת לי להעמיק את התהליך ככל שהוא מתקדם.

שוב תודה על ההזמנה לתהליך בריא של צמיחה רוחנית במסגרת גופנית!