התנוחות המשקמות (The Restorative Asanas)

בחיים המודרניים אנחנו צוברים מתחים רבים ועייפות. יש לכך סיבות רבות: לחץ במקומות העבודה, צורך למלא משימות רבות בזמן קצר, צורך להעמיד פנים כדי להרשים עמיתים או מנהלים בעבודה, ניתוק מהטבע, שעות שינה מועטות מדי ועוד. המתח והלחץ שבחיינו פוגע בבריאות, מחליש את הגוף והנפש ועושה אותנו פגיעים יותר למחלות שונות.
חשוב ביותר על-כן להיות מסוגלים לנוח באופן עמוק ולהשיב לעצמנו את האנרגיה שדולפת במאבקי ההישרדות שלנו בעולם. אולם, יש לזכור כי הפסקת פעילות אינה מביאה בהכרח מנוחה, משום שהתודעה עלולה להמשיך להיות סוערת. מחשבות, דאגות, תכניות וכעסים יכולים להמשיך להעמיס ולהתיש אותנו גם כאשר הגוף נמצא במנוחה.
התנוחות המשקמות ביוגה מאפשרות מנוחה עמוקה של הגוף והנפש גם יחד. בתנוחות המשקמות, נעזרים באמצעי עזר (פרופס) כמו: קיר, בולסטר, כיסא ועוד, כדי ליצור מרחב בתוך הגוף וזרימה מוגברת של דם ולימפה. פתיחת והרחבה של החללים הפנימים של הגוף: חללי האגן, בטן, בית-החזה, הצוואר והגולגולת יוצרים רגיעה ומאפשרים לנו לנוח בתוך עצמנו. שהייה ממושכת בתנוחות נתמכות, משקיטה את התודעה ומאפשרת מנוחה עמוקה. לתנוחות ההפוכות יש ערך שיקומי רב, משום שהן מפעילות את מערכת העצבים הפארא-סימפטתית שמביאה להרגעה, ומווסתות את המערכת ההורמונאלית. אנשים רבים לא יכולים לשהות לאורך זמן בעמידת ראש או בעמידת כתפיים ללא עזרים, ולכן לא מצליחים לקבל את האפקט העמוק של תנוחות חשובות אלו. אולם מרבית האנשים יכולים לשהות, לאחר אימון, 10 דקות או יותר בעמידת ראש תלויה, או בעמידת כתפיים על כיסא, או בויפריטה קארני על בולסטר. תרגול קבוע של תנוחות אלו, ישמור את מאגרי האנרגיה שלנו.
התרגול מרגיע את מערכת העצבים מחזק את מערכת החיסון ויוצר רגיעה ושלווה. בתום תרגול משקם אנו מרגישים רעננים וטעונים ומוכנים לפגוש את חיי היומיום, על כל הקשיים שבהם, ביתר יציבות ובטחון.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *